Rozmnażanie z nasion będziemy stosować dla wszystkich gatunków roślin iglastych, ale nie odmian. Te ostatnie rozmnażane są przez ukorzenianie sadzonek lub szczepienie. Rozmnażanie wegetatywne, zazwyczaj stosowane jest dla krzewów iglastych. W przypadku odmian i gatunków płożących (np. jałowce), jest także możliwość rozmnażania przez odkłady. Metoda szczepienia jest wykorzystywana w celu uzyskania form piennych, głównie drzew iglastych.

Sadzonkowanie i szczepienie jest trudniejszą metodą, dlatego warto czyste gatunki rozmnażać przez nasiona. W prawdzie do otrzymania już rozrośniętych roślin potrzeba kilka lat, to jednak dzięki tej metodzie możemy uzyskać dużą ilość młodych roślin. Z nasion możemy rozmnażać: jodły, świerki, sosny, cedry, modrzewie, cisy, jałowce, cyprysy, żywotniki (zachodni i wschodni).

Nasiona pozyskiwane są z szyszek lub szyszkojagód (jałowce, cisy). Szyszki otwierają się w suchych i ciepłych warunkach. Tylko wtedy wysypią się z nich nasiona opatrzone w skrzydełka. W warunkach domowych szyszkę można umieścić na ciepłym kaloryferze. Szyszkojagody cisa lub jałowców zawierają nasiona otoczone osnówką, którą przed wysianiem należy usunąć. Szyszkojagody w okresie jesienno-zimowym są przysmakiem dla ptaków, więc należy w porę zebrać je z krzewów.

Szyszkojagody cisa są wodniste, śliskie i trudno je usunąć. Pomocne będzie przecieranie ich przez sito przelewając dodatkowo letnią wodą. W sprzedaży dostępne są nasiona pozbawione osnówek lub skrzydełek. Nasiona roślin iglastych wymagają do prawidłowego kiełkowania stratyfikacji. Jest to proces wybudzania nasion ze spoczynku poprzez kilkumiesięczne utrzymanie ich w wilgotnym podłożu w temperaturze do 5°C. Takie warunki panują w okresie jesienno-zimowym.

Do wysiewania najlepszym podłożem będzie kwaśny torf lub substrat torfowy z dodatkiem piasku (w stosunku 1:1). Ważne jest, aby doniczki i inne pojemniki, do których mamy zamiar wysiać nasiona były czyste i posiadały dziury odpływowe. Na używanych czy brudnych doniczkach mogą znajdować się zarodniki mchów czy wątrobowców, które po skiełkowaniu będą silnie się rozrastać.

Nasiona wysiewamy na powierzchni wilgotnego podłoża i przykrywamy je 2 cm warstwą torfu, a następnie piaskiem. Doniczki najlepiej umiejscowić w miejscu półcienistym, uważając aby podłoże nie wyschło oraz nie było nadmiernie wilgotne. Można je pozostawić pod jakimś zadaszeniem lub zwyczajnie zagłębić w glebie przykrywając stroiszem lub igliwiem.

Wiosną nasiona zaczynają kiełkować. Jeśli korzenie siewek będą widoczne od spodu doniczki, należy rośliny przepikować do osobnych doniczek lub na stałe miejsce.