W szkółkach czy u producentów krzewów jagodowych wczesną jesienią trwa sezon sprzedaży krzewów i drzew owocowych. Sprzedawany materiał szkółkarski powinien być odpowiednio oznaczony i pochodzić z właściwego źródła tzw. kwalifikowany. Tylko w tym przypadku jesteśmy pewni co do zdrowotności rośliny i właściwej odmiany.

Bywa jednak, że w sprzedaży nie ma konkretnej odmiany lub jesteśmy w posiadaniu niezidentyfikowanej, ale o smacznych owocach. Zatem do rozmnażania wegetatywnego wybieramy krzewy o atrakcyjnych owocach czy starą lokalną odmianę. Drugim powodem do rozmnażania wegetatywnego jest odmłodzenie istniejącego już jagodnika.

Krzewy jagodowe rozmnażamy na cztery sposoby. Najłatwiej rozmnożyć je poprzez sadzonki korzeniowe. W tym celu odkopujemy od rośliny powstałe odrosty i tniemy korzenie na 10-15 cm odcinki, grubości ołówka. Pocięte bezpośrednio wsadzamy w pozycji poziomej na głębokości 5 cm w miejscu docelowym. Wiosną ze śpiących oczek wyrosną młode pędy.

Podział karp stosujemy raczej u młodszych i rozrośniętych krzewów. Wykopane rośliny rozrywamy lub rozcinamy sekatorem na kilka mniejszych części. Każda z nich powinna posiadać korzenie, które możemy skrócić. Niektóre odmiany tworzą odrosty z wyrośniętymi już pędami. Te również możemy odciąć i posadzić na nowe miejsce. Sposób rozmnażania poprzez dzielenie pozwala uzyskać owoce już w następnym roku.

Wczesna jesień jest odpowiednią porą na rozmnażanie przez sadzonki wierzchołkowe. Ten sposób sprawdza się dla jeżyny bezkolcowej czy maliny czarnej. Po ścięciu młodych, nabrzmiałych pędów wierzchołkowych umieszczamy je pionowo do przygotowanego dołka, dociskamy i przykrywamy warstwą gleby lub ściółki.

Za pomocą sadzonek zdrewniałych tzw. sztobrów możemy rozmnożyć większość krzewów jagodowych. Sztobry są to 10-15 cm długości odcinki jednorocznych, zdrewniałych pędów. Powinny posiadać co najmniej jeden dobrze wykształcony pąk. Sadzimy je tak, aby wystawał on tuż nad powierzchnią ziemi. Gatunki trudno korzeniące się jak: porzeczka czerwona i biała, winorośl, agrest, aronia, borówka wysoka, bez czarny ukorzeniamy jak najwcześniej, czyli w połowie września. 

Warto wspomnieć, że krzewy trudne w rozmnażaniu można potraktować ukorzeniaczem lub wykonać niewielkie nacięcia na korze. Przed sadzeniem lepiej potraktować sadzonki preparatem grzybobójczym. Borówkę wysoką czy jagodę kamczacką ukorzeniamy w torfie. Pozostałe krzewy w pulchnej i próchnicznej glebie o umiarkowanej wilgotności.

Rozmnażając krzewy jagodowe pamiętajmy, aby sadzonki pobierać ze zdrowych roślin. W ten sposób unikniemy przenoszenia chorób wirusowych (rewersja, otaśmienie nerwów agrestu, karłowatość) i szkodników (szpeciele). Nie pobieramy również sadzonek, które są zdeformowane w wyniku żerowania mszyc i zostały porażone przez choroby grzybowe, np. mączniaka.