Tym, którzy jeszcze go nie znają, przypo- minamy - środek ten stanowi połączenie technologii Amistar z drugą substancją czynną - difenokonazolem. Połączenie tych dwóch składników daje efekt synergii w postaci działania interwencyjnego oraz zapobiegawczego w stosunku do wielu chorób grzybowych. Scorpion znajduje zastosowanie w zwalczaniu przede wszystkim plamistości liści.

Dotychczasowa rejestracja preparatu Scorpion 325 SC, która była wynikiem wzajemnego uznania rejestru środka z Niemiec umożliwiała stosowanie go w uprawach kapustnych - kalafior, kapusta głowiasta, brukselska i włoska, cebulowych - cebula, por, szczypiorek; oraz w ochronie marchwi.

Dzięki pozytywnej decyzji Komisji Rejestracyjnej o poszerzeniu rejestracji, Scorpion będzie mógł być stosowany także w uprawach, gdzie był oczekiwany. Jest to rozszerzenie dotychczasowego zarejestrowanego zakresu stosowania o tzw. zastosowania małoobszarowe (zezwolenia dot. czasowego stosowania środków ochrony roślin w roślinach uprawianych na małej powierzchni lub przeciwko organizmom szkodliwym powodującym straty tylko na określonych obszarach, wydawane w oparciu o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego Nr 1107/2009).

Wśród upraw do których środek zostanie dopuszczony do stosowania znajdują się kolejne warzywa kapustne - brokuł i kapusta pekińska, strączkowe - groch oraz fasola, korzeniowe - seler korzeniowy i liściowy, liściowe - sałata w gruncie, dyniowate - ogórek w gruncie i pod osłonami, psiankowate - papryka i pomidor, zarówno w gruncie, jak i pod osłonami oraz szparagi. Scorpion stosujemy we wszystkich uprawach w uniwersalnej dawce 1 l/ha.

Jednym z głównych zastosowań środka Scorpion były uprawy kapustne. Zastosowanie środka poszerzy się o dwie ważne uprawy - kapustę pekińską i brokuł. W uprawie kapusty pekińskiej Scorpion będzie mógł być stosowany w zwalczaniu ta- kich chorób jak czerń krzyżowych, mączniak prawdziwy, plamistość pierścieniowa liści, bielik krzyżowych. Oczekiwana rejestracja w brokule jest jeszcze szersza, ponieważ poza wymienionymi wcześniej chorobami obejmie również zgniliznę twardzikową. Dzięki temu Scorpion powinien stać się podstawowym środkiem w ochronie brokułu przed chorobami grzybowymi. Etykieta pozwoli na dwukrotne zastosowanie w ciągu sezonu, w odstępach 14-dniowych. Co istotne, w gatunkach tych ilość zarejestrowanych fyngicydów jest ograniczona.

Plantacje selera będa mogły być chronione preparatem Scorpion przeciw następującym chorobom: alternarioza, mączniak prawdziwy, zgnilizna twardzikowa, septorioza selera. Podobnie jak w marchwi, będzie mógł być tu zastosowany dwukrotnie, w odstępach 14-dniowych. Ze względu na zakres zwalczanych chorób Scorpion wydaje się niemal stworzony dla tej uprawy. 

Rośliny strączkowe - fasola i groch - zyskają rejestrację środka do zwalczania askochytozy oraz mączniaka prawdziwego. Dozwolone będą 2 zabiegi w sezonie, na grochu w odstępach 14-dniowych, a na fasoli 12-dniowych.

Rejestracja przewiduje też zastosowanie w uprawie ogórka - zarówno w uprawie polowej jak i pod osłonami - przeciw mączniakowi prawdziwemu i parchowi dyniowatych. Tym razem możliwe będzie 3-krotne zastosowanie w ciągu sezonu w odstępach 10-dniowych.
Jeśli chodzi o warzywa psiankowate (papryka i pomidor w polu i pod osłonami), zakres zwalczanych chorób obejmie takie choroby jak mączniak prawdziwy, alternarioza, brunatna plamistość liści oraz w przypadku pomidora zaraza ziemniaka.

Na papryce będzie mógł być zastosowany 2-krotnie w odstępach 10-dniowych, a na pomidorze, 3 razy co minimum 8 dni. Etykieta pozwoli również na zastosowanie Scorpion w uprawie sałaty w gruncie przeciw zgniliźnie twardzikowej i mączniakowi rzekomemu. Możliwe będzie 2-krotne zastosowanie w odstępach 7-dniowych.

Kolejna uprawa to szparag. Tutaj zwalczane przez Scorpion choroby to rdza szparaga i plamistość szparaga. Maksymalnie 2 zabiegi w sezonie, w odstępach 14-dniowych.

Listę upraw, jakie pojawią się na nowej etykiecie zamyka truskawka, gdzie rejestracja pozwoli na zastosowanie przeciwko antraknozie truskawki i białej plamistości liści. Dozwolone będzie 3-krotne zastosowanie w odstępach 7-dniowych.

Karencja:

  • 3 dni truskawka,ogórek,papryka- uprawa wgruncie,podosłonamiiwszklarni, pomidor pod osłonami 
  • 7 dni fasola  ipomidor-uprawy w gruncie
  •  14 dni marchew,brokuł,kapusta pekińska, groch na zielone nasiona,seler,sałata (uprawa w gruncie) 
  • 21 dni cebula,kalafior,kapusta brukselska, kapusta głowiasta,kapusta włoska, por,szczypiorek(na zbiór pęczkowy)

Jak widać, producenci będą mogli nareszcie korzystać z szerokiej rejestracji preparatu Scorpion, który w wielu uprawach będzie - ze wględu na zakres zwalczanych chorób - doskonałym rozwiązaniem na problemy grzybowe.