Kanny, ismeny, agapanty, tuberozy, kalie, neriny, storczyki gruntowe (bletilla, pleione, habenaria), begonie posadzone w kwietniu do donic, wypuściły już liście i pędy. Na zewnątrz panują idealne warunki do wysadzenia tych roślin na rabaty. Agapanty, neriny, storczyki gruntowe czy begonie, mogą być również uprawiane w donicach na tarasie czy balkonie.

Wśród roślin cebulowych są i takie, które nie wymagały pędzenia i śmiało możemy je wysadzać bezpośrednio do gruntu. Do takich należą: szczawiki (Deppego i trójkątny), galtonia (hiacynt letni), eukomis, kamasja, śniedek, a nawet dostępne jeszcze w sprzedaży lilie.

Wszystkie rośliny cebulowe, a także bulwiaste i kłączowe wymagają zasobnego w kompost podłoża. Unikamy kompostu, w którym znajdowały się części roślin cebulowych porażonych grzybami i nicieniami. Dodatkowo na początku sadzenia, a następnie latem zasilamy je garścią nawozu wieloskładnikowego. Podczas sezonu, szczególnie w okresach dłuższej suszy, wymagają więcej wody. Podczas podlewania dodatkowo możemy nawozić je płynnym nawozem wieloskładnikowym. Dobrze odżywione rośliny wytworzą dorodne cebule czy bulwy.

Stanowisko dla roślin cebulowych powinno być słoneczne, gdyż w takich warunkach bujnie kwitną. Wyjątkiem są begonia, kamasja, szczawiki, które możemy sadzić również na stanowisku półcienistym. Gleba pod uprawę nie powinna być nadmiernie wilgotna i ciężka, ponieważ cebule mogą być porażane przez grzyby. Unikamy również miejsc, w których rosły inne rośliny cebulowe.

Przed posadzeniem cebule powinny być moczone przez 20 minut w roztworze fungicydu o szerokim spektrum działania, np. Topsin M 500 SC. W zależności od wielkości i od rodzaju cebul, wysadzamy je na różną głębokość. Rośliny pędzone w donicach sadzimy ok. 5 cm głębiej niż znajdowały się w pojemniku. Duże cebule galtonii, lilii, eukomisa sadzimy na głębokości ok. 20 cm. Są to wysokie rośliny, które powinny mocno zakorzenić się w glebie, w przeciwnym razie będą się przewracały lub zostaną połamane przez wiatr. Pozostałe sadzimy na głębokości ok. 10 cm.

Najwięcej odmian i gatunków w rożnych barwach jest w obrębie lilii. Występują tu mieszańce orientalne, azjatyckie, tygrysie, białe, drzewiaste, trąbkowe, a nawet najwyższa osiągająca 3 metry wysokości lilia himalajska. W zależności od odmiany czy gatunku do wysokich (do 100 cm) roślin cebulowych można zaliczyć galtonię, agapanty, kamasję oraz kłączową kannę. Ta ostatnia występuje w wielu odmianach charakteryzujących się kwiatami w różnych kolorach oraz dużymi barwnymi liśćmi.

Kolorowe liście posiadają także szczawik Deppego i trójkątny. Oba gatunki tworzą kępy i są idealne są na obwódki rabat. W pierwszym przypadku z bordowo-zielonymi, a w drugim - fioletowymi liśćmi. Szczawiki zakwitają drobnymi różowymi kwiatami. Ciekawą rośliną jest nerina bowdenii, której różowe kwiaty ukazują się dopiero późną jesienią.