W tym miesiącu oraz jeszcze w październiku sadzimy cebule roślin ozdobnych, które zakwitną na przedwiośniu i wiosną następnego roku. Gatunków i odmian jest bardzo dużo, dlatego w kolejnych artykułach przedstawimy te najładniejsze i warte uwagi.

Wysadzanie cebul narcyzy, szachownic, lilii białej należało wykonać już w sierpniu, aby mogły dobrze zakorzenić się w nagrzanej glebie. W sprzyjających warunkach pogodowych można je jeszcze wysadzać je do połowy września. Cebule tulipanów i bulwy krokusów wiosennych warto posadzić dopiero w październiku. Już teraz można zakupić cebule i przygotować miejsce pod ich uprawę.

Są również inne gatunki roślin cebulowych, bez których nie wyobrażamy sobie przedwiośnia, np. przebiśniegi, ranniki oraz śnieżyce. Te i inne sadzimy do gruntu już na początku września. O to gatunki zimujące w gruncie: cebulice (syberyjska, dzwonkowata, Tubergena), czosnki ozdobne (główkowaty, olbrzymi, złocisty, karatawski), hiacynt wschodni, hiacyncik hiszpański, irys (kosaciec żyłkowany), kamasja Kusika, kokorycz, krokus wiosenny, lilie (orientalne, azjatyckie, tygrysie), obrazki (arizema fot.), przebiśnieg, psiząb, puszkinia, rannik zimowy, sternbergia, szafirek, śniedek, śnieżnik, śnieżyca (wiosenna i letnia), trójlisty, zawilec powabny.

Przy zakupie cebul czy bulw należy zwrócić uwagę na ich zdrowotność i jakość. Aby mogły zakwitnąć powinny być odpowiedniej wielkości. Cebule nie powinny być już zakorzenione (wyjątek lilie), mieć objawy gnicia przy piętce, wysuszone i pozbawione suchych łusek. Przed sadzeniem warto zaprawić je w mieszaninie dwóch fungicydów.

Stanowisko pod uprawę roślin cebulowych powinno być wzbogacone w kompost i dobrze przepuszczalne. Roślin cebulowych nie powinno się uprawiać na tym samym miejscu przez wiele lat. Unikajmy również sadzenia w miejscach, gdzie uprawiane wcześniej były ogórki, pomidory, kapustne cebula, mieczyki, lilie oraz truskawki. Gleby ciężkie należy rozluźnić piaskiem lub przekompostowaną korą sosnową. Optymalne pH gleby powinno wynosić 6,8-7,2.

W zależności od wielkości cebule i bulwy sadzimy na różną głębokość. Powinny być posadzone tak, aby górna warstwa gleby była dwukrotnej wysokości od wysadzanej cebuli. Można to robić metodą holenderską, stosowaną do grupowych, barwnych nasadzeń, która polega na zdjęciu na odpowiednią głębokość warstwy podłoża i spulchnieniu dna zagonu. Do tak przygotowanego miejsca układamy cebule i przykrywamy je glebą. Można również sadzić rośliny cebulowe do koszyków (ochrona przed nornicami) oraz przy pomocy sadzarki.

Po pierwszych silniejszych przymrozkach warto zagon przykryć dębowymi, grabowymi lub bukowymi liśćmi, a następnie stroiszem z roślin iglastych, np. świerku lub sosny. Dzięki temu podczas bezśnieżnych i mroźnych dni, cebule bardziej wrażliwych gatunków nie przemarzną.