W wyniku prac hodowlanych otrzymano wiele odmian rzodkiewek, które różnią się miedzy sobą kształtem i kolorem. Dostępne są odmiany wytwarzające okrągłe lub cylindryczne zgrubienia. Jeśli ktoś chciałby urozmaicić warzywnik w rzodkiewki inne niż czerwone, to można wybrać odmiany w kolorze białym, różowym, żółtym, ciemnofioletowym, a nawet dwukolorowym. W zależności od terminu zbioru do uprawy wiosennej i jesiennej polecane są odmiany wczesne, a do uprawy letniej najlepiej wybrać takie, które są odporne na pękanie i parcenie. Wśród dostępnych na rynku rzodkiewek są i takie, które można wysiewać przez cały sezon.

Odmiany wczesne rzodkiewek dojrzewają w ciągu 21-30 dni od wysiewu. Można je wysiewać wiosną i jesienią. Odmiany czerwone o kulistym kształcie to: ‘Cherry Belle', ‘Saxa Polana', ‘Rowa' oraz ‘Rafa'. Ostatnie wymienione odmiany wysiewamy przez cały sezon. Zgrubienia wydłużone z czerwono-białym zakończeniem wytwarza odmiana ‘Opolanka' oraz ‘Silesia'. Dwukolorową (biało-czerwoną) o kształcie cylindrycznym jest odmiana ‘Mila'. Barwę różowoczerwoną posiadają odmiany ‘Lucynka' o kształcie kulistym i ‘Pasja' o kształcie wydłużonym. Ciekawymi nowymi odmianami są ‘Malaga', która wytwarza kuliste, koloru fioletowego zgrubienia oraz włoska ‘Canldela Di Fuoco' o długich, wydłużonych, ostro zakończonych, intensywnie czerwonych zgrubieniach.

Odmiany średnio-wczesne dojrzewają w ciągu 30-40 dni od wysiewu. Odmiany przeznaczone na zbiór wiosenny to m.in. odmiany kuliste ‘Krakowianka' (biało-czerwona) oraz ‘Albena' (biała). W tym okresie idealną do uprawy jest czerwono-biała o wydłużonym kształcie ‘Warta'. Wiosną lub jesienią wysiewać można odmiany ‘Carmen' (czerwona, kulisty kształt) i ‘Leda' (biała, cylindryczny kształt). Przez cały sezon wysiewamy odmiany: ‘Jutrzenka' (różowoczerwona, kształt wydłużony), ‘Śnieżka' (biała, kształt kulisty), ‘Zlata' (żółta, kształt kulisty).

Odmiana późna, której okres dojrzewania wynosi około 60 dni od wysiani, to wytwarzająca białe cylindryczne zgrubienia ‘Sopel Lodu'.