Szpinak przeznaczony na zbiór jesienny, czyli od września do końca października, możemy wysiewać do połowy sierpnia. Z kolei odmiany ozime z przeznaczeniem na zbiór wiosenny, można wysiewać pod koniec sierpnia do września.

Szpinak jest typową rośliną poplonową i może być uprawiany po grochu oraz wczesnych kapustnych i marchwi. Unikajmy uprawy po sałacie oraz roślinach z tej samej rodziny (burak, burak liściowy, szpinak). Stanowisko pod uprawę szpinaku powinno być słoneczne, a gleba przepuszczalna, wilgotna (nie podmokła) o odczynie obojętnym.

Roślina źle reaguje na świeże wapnowanie, dlatego lepiej jest poczekać z jej uprawą na danym stanowisku. Powinno się również uważać z dostarczaniem nawozów azotowych, gdyż szpinak łatwo akumuluje azotany. Nawożenie pogłówne prowadzimy dwukrotnie, gdzie jednorazowa dawka azotu powinna wynosić ok. 15-20kg/ha.

Istnieją odmiany uniwersalne, które z powodzeniem mogą być uprawiane w warunkach amatorskich przez cały sezon, np.: 'Olbrzym zimowy', 'Matador', 'Greta'. Są tez typowe odmiany jesienne 'Markiza F1', 'Asta F1', 'OrbitaF1'.

Z odmian do uprawy wielkotowarowej można wymienić: 'Boa F1', 'Emu F1', 'Whale RZ F1', 'Polarbear F1', 'Celesta F1', 'Rembrandt F1', (odporny na mączniaka rzekomego), 'Mississipi F1' oraz ozimą odmianę 'Renegade F1'. Wymienione odmiany charakteryzują się wysokim potencjałem plonotwórczym z przeznaczeniem dla przemysłu zamrażalniczego i nie wybijają w pędy kwiatostanowe.

Szpinak uprawiany na zbiór jesienny wytwarza znacznie więcej suchej masy i odznacza się zwiększoną zawartością mikroelementów. Zawiera również znacznie mniej szczawianów niż rośliny uprawiane od wiosny.