Termin

Najlepszym okresem do siewu jest kwiecień – po lekkim ogrzaniu gleby i braku przymrozków. Nasiona w inspekcie wysiewa się na początku marca, tak aby w maju wysadzić rośliny do gruntu.

Materiał nasadzeniowy

• Nasiona – w przypadku siewu bezpośrednio do gruntu stosuje się nasiona otoczkowane, jednak twardość nasion ślazowca może powodować nikły procent wschodów przy tej metodzie.
• Odcinki korzeni i fragmenty pędów – wykorzystywany jest również materiał nasadzeniowy pozyskany poprzez rozmnażanie wegetatywne za pomocą odcinków korzeni z pączkami lub fragmentów pędów. Rośliny rozmnażane wegetatywnie charakteryzują się szybszym rozwojem niż te wysiewane bezpośrednio do gruntu i w pierwszych latach dają obfitsze plony. Po około trzech latach tempo wzrostu ulega wyrównaniu.
• Sadzonki – do gruntu wysadzanie są sadzonki roślin wysianych uprzednio w inspekcie.

Obsada i odległości w rzędach

Rozstaw rzędów w przypadku ślazowca powinien wynosić 50 – 70 cm, co ułatwi późniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Otoczkowane nasiona można wysiewać siewnikiem pneumatycznym lub punktowym przy rozstawie rzędów 62 x 62 cm. Przy siewie bezpośrednio do gruntu obsada roślin wynosi 26 – 30 tys. na ha.

Siew

Przy siewie do gruntu stosowany jest siewnik zbożowy lub buraczany. Stosując siewnik zbożowy najlepiej jest drobne nasiona ślazowca wymieszać z trocinami aby siew był równomierny. Potrzeba około 3 kg nasion na hektar (można zwiększyć tą ilość do 5 kg) na głębokość 1 – 1,5 cm.

Sadzenie

W przypadku uprzedniego wysiewania nasion w inspekcie lub rozmnażania wegetatywnego stosuje się najczęściej sadzenie ręczne lub rzadziej półautomatyczne (np. przy użyciu sadzarki do warzyw).