Tegoroczne sianokosy zaczęły się ok. 19 maja. Jest bardzo sucho, dlatego rodzi to problemy.

- Rolnicy zaczynają rozglądać się za zakupem z zewnątrz, ponieważ to co zbierają u siebie nie wystarczy im na zaspokojenie własnych potrzeb. Nie takich plonów się spodziewali. Cena siana będzie wysoka, pod warunkiem, że to siano w ogóle uda się zakupić – dodaje Karasz.

Zapytaliśmy przedstawicielkę firmy, które mieszanki najlepiej się w tym roku sprzedają? - Największy udział w sprzedaży mają mieszanki Premium Mlekstar, głównie mieszanka Proteinowa (około 60 proc.) oraz Pastwiskowa (ok.30 proc.) i na gleby suche (10 proc.). Mieszanki te sprzedają się tak dobrze ponieważ zapewniają wysoką jakość plonów nawet w trudnych warunkach klimatycznych i na niełatwych glebach – odpowiedziała.

Specjalistka podkreśla jak ważna jest precyzja siewu oraz dobór mieszanki dostosowanej do lokalnych warunków środowiska. Ponieważ źle dobrana zniweczy wysiłki agrotechniczne i nie zapewni paszy.

- O powodzeniu uprawy decyduje jakość materiału siewnego i właściwe normy siewu. Zależą one od odmiany, klasy gleby i jakości stanowiska. Przy zastosowaniu mieszanek Mlekstar mamy ułatwione zadanie, gdyż występują one w jednostkach siewnych (0,5ha). Kluczowe są też podsiew i wykaszanie niedojadów. Pozwala to na wyrównanie runi i podwyższenie jej wartości pokarmowej poprzez ograniczenie chwastów i uzupełnienie cennymi gatunkami traw i roślin motylkowych – mówi Katarzyna Karasz.