Materiał roślinny w postaci kwiatów, liści, owoców, pędów zbieramy w słoneczne dni i najlepiej przed południem, kiedy zdążyły dostatecznie obeschnąć, a jednocześnie nie straciły turgoru, czyli nie są zwiędnięte. Sposób cięcia również jest dość istotny i powinien być wykonany za pomocą ostrego narzędzia. W przypadku nasienników wybieramy świeże te, które dopiero utworzyły się.
Wybór gatunków roślin, które nadają się do suchych bukietów jest dość duży, a sukces ich suszenia zależy głównie od wyboru odpowiedniego sposobu utrwalania względem danego gatunku czy rodzaju materiału roślinnego.
Liście, kwiaty suszków, ulistnione pędy lub z owocami preparuje się używając gliceryny. Dzięki temu materiał roślinny jest trwały, nie osypuje się, nie osadza się kurz, a spreparowane liście czy owoce są elastyczne. Metodę te wykorzystujemy do utrwalania czerwonych pędów buka, srebrnych eukaliptusa, bluszczu, liście magnolii, platana, strąki glediczii, fasoli wielkokwiatowej czy pędy berberysu z owocami.
Roztwór do preparowania powinien składać się z gliceryny i czystej przegotowanej wody w stosunku 1:2. Końcówki pędów roślin zanurzamy w roztworze, a całą roślinę dodatkowo opryskujemy sporządzoną mieszaniną. Po ok. 3 tyg. kiedy dostatecznie materiał roślinny jest przesiąknięty, należy za pomocą papierowych ręczników osuszyć go.
Metoda zielarska polega na suszeniu roślin, które są związane są w pęczki i zawieszone kwiatami w dół. Warunki jakie powinny panować do prawidłowego zasuszenia to: ciemność, cyrkulacja powietrza i temperatura ok. 20°C.
Ta metoda jest najbardziej uniwersalna i za jej pomocą można suszyć takie rośliny jak: zatrwian, kocanki piaskowe i ogrodowe, krwawniki, szarłaty, przegorzan, złociszek, anafalis, lawendę, kraspedię, dzwonki irlandzkie, jeżówkę purpurową, miechunkę rozdetą, czyściec wełnisty, wrotycz, nawłoć, celozję, nasienniki miesięcznicy rocznej i trawy.
W pozycji naturalnej, czyli kwiatami do góry suszymy rośliny o sztywnych pędach, np. pałka wodna ostróżka, hortensje, mikołajek, gipsówka, krokosz, liatrę kłosową. Rośliny, czasami jeszcze w fazie pąków, wstawiamy do wysokiego naczynia z niewielką ilością wody na dnie. Po wykorzystaniu przez roślinę całej wody, pozostawiamy ją w takim stanie, aż do ususzenia w jasnym, ale nie słonecznym miejscu.
Metoda suszenia na siatce, jest pomocna w utrwalaniu materiału roślinnego o dużych i ciężkich kwiatach, np.: słoneczniki, dziewięćsiły, szczeć, czosnek ozdobny, kalia, karczoch kolby kukurydzy kolorowej. Przez dziurki przekładamy łodygi roślin, tak aby swobodnie zwisały, a górna część sztywno była osadzona na powierzchni siatki.
W materiale sypkim (piasek z boraksem, mąką kukurydzianą, żel krzemionkowy, kasza manna) utrwalamy kwiaty z dużą ilością płatków, np.: aksamitki, dalia ogrodowa, róże, piwonie, goździki, rudbekie, cynie. Kwiaty nie marszczą się, płatki są gładkie i zachowują kolor.
W pudełku z otworami na dnie przekładamy łodygi kwiatów. Rośliny nie powinny stykać się ze sobą. Następnie do środka wsypujemy sypki materiał całkowicie przykrywając główki kwiatów. Pudełka z żelem krzemionkowym przykrywamy, aby nie pobierały wilgoci.
Za pomocą lakieru do włosów można utrwalić ten materiał roślinny, który jest bardzo delikatny i po pewnym czasie rozsypuje się, np. dmuchawce kozibroda łąkowego, pałkę wodną, czy nasienniki sasanki, powojnika tanguckiego, zawilca wielkokwiatowego, wełnianki, kuklika.
Komentarze