W okresie letnim zbieramy plony warzyw i jest to doskonała pora na wykorzystanie ich do zrobienia różnych przetworów. W wyniku ważnego zabiegu pielęgnacyjnego, jakim jest przerywanie młodych roślin, jesteśmy w posiadaniu dużej ilości marchwi, buraków, pietruszki itp. Często zastanawiamy się, co z nimi zrobić. Oczywiście najpopularniejsze jest wykonywanie marynat lub sałatek warzywnych w słoikach.

Doskonałym sposobem przetwarzania warzyw jest również ich suszenie. Nie jest nowością, że można suszyć liście pietruszki, selera i koper. Możemy jednak na susz przeznaczyć korzenie młodych warzyw, takich jak marchew, buraki, pietruszka, skorzonera, seler, a także owoce papryki, pomidorów, miechunki, liście poru, selera naciowego, fenkułu, cebuli, czosnek, strąki grochu, małe róże kalafiora. Suszone warzywa są dostępne w sprzedaży, ale możemy własnoręcznie zrobić je w domowych warunkach.

Proces suszenia nie wymaga od nas specjalistycznych warunków. Wybieramy warzywa młode, zdrowe i nieuszkodzone. Ważne jest również przestrzeganie okresu karencji w przypadki, gdy wcześnie warzywa były opryskiwane środkiem chemicznym. Korzenie najlepiej kroimy na cienkie plastry lub w drobną kostkę, natomiast liście pora, strąki groszku na trochę większe odcinki. W całości lub pokrojone na płówki suszymy papryczki chilli, pomidory i miechunkę.

Jeśli warzywa korzeniowe pokroimy na cieńsze plastry, tym szybciej się wysuszą, nie nabiorą wilgoci oraz nie będą pleśnieć. Susz warzywny powinien być odwodniony i powinien zawierać ok. 15 proc. wody w suchej masie. Niektóre warzywa posiadają tendencję do ciemnienia (seler, kalafior, skorzonera), dlatego przed suszeniem warto poddać je blanszowaniu. W tym celu należy podgotować je w wodzie z kwaskiem cytrynowym lub solą w ilości ok. 10 dag/l wody.

Przede wszystkim ważnymi czynnikami w procesie suszenia jest wysoka temperatura i cyrkulacja powietrza. Pokrojone warzywa rozkładamy na pergaminie lub czystych ściereczkach i wystawiamy na słońce, na świeżym powietrzu. Dla bezpieczeństwa można je lekko przykryć ażurowym materiałem, które ochroni susz przed szkodnikami lub ptakami. Czas trwania suszenia zależy od przebiegu pogody i grubości pokrojonych warzyw. Ważnym zabiegiem jest sukcesywnie przerzucanie suszu, w celu lepszego i równomiernego jego wysuszenia.

Drugim sposobem jest wykorzystanie piekarnika, którego należy najpierw nagrzać do 150°C, najlepiej przy włączonej cyrkulacji powietrza. Suszenie prowadzimy kilkukrotnie i proces powtarzamy przez kilka dni. Należy uważać, aby warzywa nie przypiekły się, gdyż tracą na wartości konsumpcyjnej. Należy nadmienić, że w zależności od warzywa proces suszenia jest różny. Znacznie wcześniej wysuszymy liście pora lub boćwinę niż róże kalafiora czy soczyste pomidory. Dlatego warto warzywa podzielić pod względem ich stopnia uwodnienia i twardości.

Gotowy susz sortujemy, a następnie przechowujemy w plastikowych lub ceramicznych, szczelnie zamykanych pojemnikach. Warto dodatkowo zastosować torebki papierowe, które wkładamy do pojemnika i następnie uzupełniamy suszem. Warzywa wykorzystujemy na różne sposoby i zazwyczaj traktowane są jak naturalna przyprawa do zup i innych potraw. Niektóre jak paprykę, czosnek można utrzeć na proszek, a wysuszone w całości owoce miechunki (rodzynek brazylijski) dodawać do deserów. Niektóre warzywa o intensywnym aromacie (np. cebula) zazwyczaj przechowujemy osobno.