Szarłat (Amaratnhus) jest rośliną jednoroczną, której charakterystyczną cechą są karminowe gęste kwiatostany. W ogrodnictwie jest cenioną rośliną ozdobną z przeznaczeniem na kwiat cięty. W obrębie gatunku istnieją odmiany o walorach ozdobnych oraz odmiany przemysłowe. Szarłat był pierwszą rośliną użytkową uprawianą ze względu na nasiona. Już 6 tys. lat temu razem z kukurydzą, fasolą czy ziemniakami był podstawą diety Inków i Azteków.

Roślina mimo, że nie należy do jednoliściennych jak zboże, to została okrzyknięta „zbożem XXI wieku". Zawdzięcza to swoim nasionom, które są skarbnicą wielu odżywczych substancji. Analizy biochemiczne potwierdziły wysoką zawartość przyswajalnych tłuszczy, białka i skrobi. Korzystny skład frakcji lipidowej i duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, sprawia, że jest wykorzystywany do tłoczenia oleju spożywczego. Zawiera duże ilości magnezu, wapnia, fosforu i potasu.

Nasiona amarantusa uważane są pod tym względem za bardziej wartościowe od tradycyjnych zbóż. Do zalet można także zaliczyć zdecydowanie wyższą zawartość błonnika i brak glutenu w nasionach. Dzięki tym walorom szarłat sta się cenioną rośliną uprawną na całym świecie. Nasiona szarłatu są mielone na mąkę i dodawane do mąki pszennej, co podnosi wartość odżywczą wypieków. Prażonymi nasionami posypuje się potrawy lub pieczywo.

Warunki klimatyczno-glebowe Polski pozwalają na uprawę rolniczą tej rośliny. Udaje się na glebach piaszczystych o alkaicznym odczynie. Jest rośliną, której uprawa nie wymaga nawadniania. Koszty jego uprawy, jak zapewniają producenci, są mniejsze niż w przypadku zbóż. Od lat 90 w Południowo-Wschodniej części kraju i na Lubelszczyźnie istnieją plantacje szarłata.

Przeciętny plon uzyskiwany w polskich warunkach wynosi od 2 do 3 ton nasion z hektara. Najczęściej uprawianym jest gatunek Amaranthus cruentus w odmianach: 'Rawa' i 'Aztek'. Problemem z jakim można się spotkać w uprawie są wyższe koszty zbioru i dosuszania nasion. Szarłat odznacza się długim okresem wegetacji i zbiór zazwyczaj prowadzi się na jesieni.