Trawy ozdobne to grupa roślin, które z impetem zawojowały rynek ogrodniczy. Powstało wiele odmian, różniących się barwą liści, kwiatostanów czy siłą wzrostu. Trawy to bardzo oryginalne i uniwersalne rośliny. Gatunki wieloletnie są ozdobą przez cały sezon, także jesienią i zimą. Mogą dekorować rabaty, ogrody żwirowe czy rosnąć jako żywopłot lub w donicach. Dobrze komponują się ze wszystkimi innymi roślinami.

Trawy bylinowe efektownie wyglądają także rosnące w pojedynkę. Szczególnie tyczy się to gatunków wysokich jak miskanty, trawa pompasowa czy bambusy ogrodowe. Trawy te posiadają długie liście, często dwubarwne oraz w przypadku miskantów i trawy pompasowej także efektowne kwiatostany, które długo utrzymują się w zimie. Z kolei bambusy odznaczają się barwnymi łodygami, np. bambus czarno- i czerwonołodygowy.

Trawy o puszystych lub kłosowatych kwiatostanach takie jak śmiałek, trzcinnik, seslerie, proso, rozplenice ładnie komponują się wśród innych bylin. Niskie gatunki traw, które tworzą darnie, np. kostrzewy, będą efektownie wyglądać w ogrodzie żwirowym. Dodatkowo niebieska barwa liści kostrzewy sinej, bordowe liście imperaty cylindrycznej 'Red Baron' czy złocista hakonechloa (odm. 'Macra Aurea') ładnie kontrastują z białym żwirem w ogrodzie.

Oprócz ozdobnych liści, jesienią trawy przybierają różne odcienie barwy żółtej, czerwonej i pomarańczowej. Pod tym względem bardzo ozdobne są miskanty, rozplenice japońskie (piórkówki), proso rózgowate odm. 'Squaw' czy trawa włosowata (Muhlenbergia).

Na jesieni trawy związujemy w tzw. chochoł, a podstawę obsypujemy korą lub liśćmi. Wrażliwe gatunki takie jak trawa pompasowa czy bambusy ogrodowe dodatkowo warto okryć agrowółkniną lub stroiszem. Nie obcinamy liści i kwiatostanów. Liście tworzą naturalną okrywę przed mrozem, a oszronione kwiatostany dekoracyjnie wyglądają w zimowym ogrodzie.