Przełom maja i czerwca to jeden z piękniejszych okresów w roku. Przyroda wokół jest w rozkwicie, słońce praży, a na stole możemy cieszyć się młodą kapustą i ziemniakami, a także najsmaczniejszymi na świecie polskimi truskawkami.

Na Mazowszu zagłębiem uprawy tego owocu są okolice Płońska, Płocka, Czerwińska nad Wisłą, Emolinka, Gąbina, czyli terenów i pól zgromadzonych blisko Wisły, na pasie między Zakroczymiem i Płockiem. Połowa czerwca to najgorętszy moment dla rolników, uprawiających ten owoc.

Wszystkie ręce na pole

Na polu widać zmożony ruch. Ludzie zbierają owoce, niektóry od razu sprzedają truskawki wprost z zaparkowanych przy szosie samochodów. My kupiliśmy łubiankę świeżo zebranych owoców w okolicy miejscowości Czyżew w gminie Sanniki za 15 zł (w łubiance mieście 2 kg owoców).

Truskawki na polu w okolicy miejscowości Sanniki, fot. K.Pawłowski
Truskawki na polu w okolicy miejscowości Sanniki, fot. K.Pawłowski

Według ekspertów ten sezon będzie dobry dla truskawek. Pogoda była w miarę dobra, nie odnotowano upałów, noce także nie rozpieszczały wysokimi temperaturami. Wprawdzie zdarzały się przymrozki i niektórzy plantatorzy narzekają, że zbiory mogą być mniejsze, ale patrząc na rynek ogólnie, z punktu widzenia krajowego, owoców na pewno nie zbraknie.

Widać to po cenach, które są coraz niższe. Jeszcze w maju odmiany spod folii kosztowały od 15 do 25 zł (za kg). W tej chwili ceny na bazarach oraz u przydrożnych sprzedawców są zdecydowanie niższe i nie przekraczają 10 zł za kg. W hurcie ceny zaczynają się od 5 zł/kg za owoce najmniejsze i gorsze jakościowo. Niskie ceny martwią rolników uprawiających ten owoc – przy takich kwotach opłacalność będzie bardzo niska.

Ludzie pracują, a Ursusy czekają na nabywców

Na trasie było widać, że rąk do pracy raczej nie brakuje. W okolicy traktory jeżdżą nie tylko ze sprzętem niezbędnym do pracy na polu truskawek, lecz także widać, że trwają opryski, prace zielonkowe oraz przydrożne koszenie traw.

Stan bardzo ładny. Ciekawe ile kosztuje ten egzemplarz Ursusa C-330. Oferta na pewno aktualna - proszę dzwonić i zdać nam relacje czy kupiliście, fot. K.Pawłowski
Stan bardzo ładny. Ciekawe ile kosztuje ten egzemplarz Ursusa C-330. Oferta na pewno aktualna - proszę dzwonić i zdać nam relacje czy kupiliście, fot. K.Pawłowski

Przy okazji zauważyliśmy także kilka Ursusów na sprzedaż. Czyżby gospodarze kupili coś nowocześniejszego i poczciwe „trzydziestki” powoli idą w odstawkę? Zapraszamy do galerii zdjęć.