Trzmielina Fortune'a to zimozielony, gęsto ulistniony krzew o długich, czepnych pędach. Liście są drobne, owalne i posiadają barwny wzór. Zazwyczaj na liściach występują białe lub żółte obrzeżenia. Jesienią liście nie opadają, a pod wpływem niskiej temperatury przybierają odcień czerwieni. Kwiaty są niepozorne, zebrane w małe kwiatostany i w naszym warunkach rzadko pojawiają się.

Krzew w zależności od odmiany może dorastać od 40 cm do nawet 3 metrów. Cecha ta sprawia, że trzmielina posiada szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Można ją wykorzystać jako roślinę zadarniającą na obwódki lub tarasową (odmiany niskie), a silnie rosnące krzewy nadają się do prowadzenia w drzewko pienne, jako pnącza lub formowany żywopłot.

Trzmielina nie ma dużych wymagań siedliskowych. Preferuje każde stanowisko od cienistego do słonecznego, ale szybciej rozrasta się na ciepłym i jasnym. Najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej wzbogaconej o materię organiczną (kompost, ściółka). Rozmnaża się bardzo szybko za pomocą sadzonek lub poprzez ukorzenianie pędów metodą odkładów. Jest żywotną rośliną, odporną na szkodniki i choroby grzybowe.

Jedną z najbardziej znanych odmian trzmieliny jest żółto-zielona 'Emerald'n Gold' (fot). Jasnozielone, drobne liście są jaskrawo żółto obrzeżone. Ten sam barwny akcent, ale w postaci nieregularnego, żółtego wzoru po środku ciemnozielonych liści, posiadają dwie odmiany: 'Sunspot' oraz 'Interbolwi'. Karłową odmianą o częściowo wzniesionych pędach i posiadającą pstre zielono-żółto liście jest 'Golden Harlequin' (syn. 'Hoogi').

Biały wzór na liściach zobaczymy u odmiany 'Emerlad Gaiety''Silver Queen' i 'Silverstone'. Pierwsza z wymienionych odmian bardzo często jest sprzedawana w formie „płaczącego", piennego drzewka, natomiast dwie pozostałe idealnie nadają się do uprawy w donicach lub jako rosliny zadarniajace. Wartą polecenia jest odmiana 'Harlequin', posiadająca pstre biało-zielone liście, które na nowych przyrostach pędów całkowicie przchodzą w biel.