Zbiory dni już za nami. Wśród dostępnych wielu odmian dużą popularnością cieszą się owoce o niedużych rozmiarach, o intensywnie pomarańczowej barwie oraz o szerokim zastosowaniu kulinarnym. Takimi cechami wyróżniają się m.in. dynia piżmowa, makaronowa, bezłupinowa czy francuska Potimarron.

Dynie posiadają różne kształty, formy i barwę. Szczególnie pod tym względem wyróżniają się odmiany ozdobne dyni. Dzięki tym walorom owoce wykorzystywane są jako dekoracja. Jednak w dłuższej perspektywie nie są trwałe. Jeśli ktoś chciałby posiadać na dłużej dekoracyjne dynie, polecamy tykwę pospolitą. 

Tykwa pospolita zwana także kalebasą pochodzi z Afryki. Tak jak wszystkie dyniowate jest wymagająca pod względem uprawy. Do wytworzenia finezyjnych owoców wymaga ciepła, wody i nawozu. W krajach afrykańskich i azjatyckich ma szerokie zastosowanie. Młode owce są spożywane jako warzywo, a wyrośnięte służą do wyrobu przedmiotów codziennego użytku oraz instrumentów i dekoracji.

Dojrzałe owoce tykwy po wysuszeniu charakteryzują się wyjątkową trwałością. Lakierowane, malowane, zdobione i drążone są atrakcyjną dekoracją. W zależności od odmiany możemy otrzymać owoce o różnych kształtach. Sposób uprawy oraz drobne zabiegi wpływają na tworzenie się różnych form. Prowadzenie pędów po ziemi pozwoli na uzyskanie krępych owoców z wygiętą szyjką, które przypominają łabędzie.

Jeśli zdecydujemy się na uprawę przy podporach, wówczas uzyskamy długie owoce. Za pomocą kształtowania ich, jeszcze w fazie wzrostu, np. krępowanie sznurkiem, owijanie drucianymi formami, uzyskamy niezwykle ciekawe kształty. W sprzedaży znajdują się odmiany o wielobarwnej, we wzory skórce oraz pokryte wyrostkami ('Birdhouse', 'Marenka', 'Cobra'), co dodatkowo zwiększa walory ozdobne owoców.

Ciekawym warzywem z rodziny dyniowatych jest gąbczak walcowaty zwany także trukwą egipską. Uprawa tej rośliny możliwa jest jedynie pod tunelem foliowym. Młode owoce tak jak tykwy są spożywane jako warzywo, natomiast wyrośnięte służą do wyrobu ekologicznej gąbki do mycia lub masażu. Wysuszone warzywa wewnątrz posiadają gąbczastą strukturę z licznymi otworami. Co ważne w takiej naturalnej gąbce nie rozwijają się bakterie. Jest ona bardziej higieniczna od syntetycznych.

Kiedy poznać, że owoce tykwy lub gąbczaka są dojrzałe?

Tak jak większość dyniowatych dojrzewają pod koniec sezonu. Owoce powinny być jaśniejszej barwy, twarde i nieznacznie lżejsze od niedojrzałych. Oznaką dojrzałości jest także zdrewniała szypułka oraz głuchy dźwięk wydawany podczas opukiwania owoców. Zbiory przeprowadzamy przed nadejściem przymrozków.

Przemarźnięte owoce będą szybko psuły się. Ważne jest również, aby pozostawić szypułkę, na której będzie zwisał owoc. Dzięki temu lepiej się zasuszy. Sam proces suszenia przeprowadzamy w ciepłym pomieszczeniu wieszając owoce za szypułkę oraz uważając, aby nie stykały się ze sobą.