Kapusta chińska pochodzi z Azji, gdzie znana jest pod nazwą ‘Pak Choi'. W przeciwieństwie do swojej krewniaczki kapusty pekińskiej, nie tworzy ścisłych główek, a jedynie rozetę liści. Częścią jadalną są szerokie, grube i mięsiste ogonki liściowe oraz liście.

Kapusta chińska jest idealnym warzywem liściowym do uprawy poplonowej w okresie letnim i na zbiór jesienny. Posiada krótki okres wegetacyjny (40-50 dni) w ciągu, którego możemy uzyskać pierwsze plony. Jest rośliną długiego dnia, dlatego najlepiej jest nasiona wysiewać pod koniec czerwca i na początku lipca. Możliwa jest też upraw wiosenna, ale jest ryzykowna, gdyż kapusta może wybijać w pędy kwiatostanowe.

Pak Choi uprawiamy z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. W przypadku roślin z rozsady produkcja kapusty powinna wynosić ok. 4-5 tygodni. Do uprawy na zbiór jesienny nasiona wysiewamy od końca czerwca do połowy lipca. Kapusta chińska jest wrażliwa na pikowanie, dlatego rozsadę najlepiej jest prowadzić w multidoniczkach. Na jesienny zbiór można również wysiewać nasiona wprost do gruntu. Wówczas dobrym do tego terminem będzie okres od połowy lipca do połowy sierpnia. Nasiona wysiewamy w rzędy odlegle o 30 cm. Po wzejściu siewek rośliny przerywamy.

Rośliny w fazie 4 liści właściwych uprawiane z rozsady wysadzamy na miejsce stałe w rozstawie 25 x 25 cm. Przy zbyt dużej odległości kapusta tworzy bardziej rozłożyste rozety liściowe. Na kilka dni przed sadzeniem warto zastosować nawożenie saletrzakiem (ok. 20g/m2), a po 3 tygodniach od wysadzenia - jednorazowe, pogłówne nawożenie saletrą amonową w dawce 15g/m2.

Zbiory przeprowadzamy jednorazowo, ale sukcesywnie do końca jesieni. Kapusta chińska znosi lekkie przymrozki w granicach -7°C. Liście i ogonki liściowe można spożywać na surowo, jako dodatek do sałatek, mięsa, ale także dusić, gotować i zapiekać. Liście nadają się także do krótkotrwałego kwaszenia.

W uprawie dostępne są odmiany białoogonkowe takie jak: Pak Choy White, Canton Pak Choi, Joi Choi, Lei Choi, Ming Choi, What-A-Joy Choi, Hypro. Posiadają szerokie, soczyste ogonki barwy białej i seledynowej. Odmiany zielonoogonkowe, np. Pak Choy Green, Green Fortune, Green Boy, wytwarzają zieloną barwą ogonków liściowych, które są znacznie szersze niż u poprzedniej formy.