Aby doczekać się owocujących i dorodnych roślin istotne w uprawie borówki jest spełnienie jej wymagań siedliskowych. Krzewy borówki wymagają gleb lekkich, próchniczych i wilgotnych, o bardzo niskim odczynie (pH 3,8-4,5). Gleby ciężkie, podmokłe, murszowe i mineralnie nie nadają się pod jej uprawę.

Borówka wysoka jest odporna na niskie temperatury, dlatego z powodzeniem może być uprawiana nawet w rejonie północno-wschodnim Polski. Preferuje stanowiska zaciszne i słoneczne. Krzewy rosnące w cieniu słabo kwitną, a jagody posiadają gorsze walory smakowe.

Z racji tego, iż krzewy płytko się korzenią, mają wysokie zapotrzebowanie na wodę. Poziom wody gruntowej powinien znajdować się na głębokości 30-60 cm. W upalne lata krzewy należy nawadniać, dostarczając im nawet 10 l wody tygodniowo. Najlepszą wodą jest deszczówka. Woda ze studni zazwyczaj bogata jest w związki węglanowe, które podnoszą pH gleby. Warto wówczas zakwasić wodę, stosując 2 cm3 Insolu pH na każdy litr wody. Najtańszym amatorskim sposobem zakwaszenia wody jest sporządzenie wywaru z liści rabarbaru lub szczawiu, którym podlewamy rośliny kwasolubne.

Miejsce pod uprawę borówki powinno być starannie wybrane, gdyż może rosnąć na tym samym miejscu przez 25 lat. Chwasty występujące na danym terenie (szczaw, bratek polny) mogą posłużyć nam za informację o kwaśnym odczynie i strukturze gleby. Korzystne jest przekopanie miejsca z kwaśnym torfem (stosunek 1:1). Wykopany dołek o głębokości 30/40 cm i szerokości 40x60 cm należy wypełnić torfem zmieszanym z korą bądź igliwiem (stosunek 2:1). Na jeden krzew należy przeznaczyć od 10-25 l torfu.

Wokół krzewów ważna jest ściółka. Zapobiega ona nadmiernemu wyparowywaniu wody, przeciwdziała zachwaszczaniu, a co najważniejsze obniża pH gleby wokół krzewów. Najlepszym materiałem będzie kora sosnowa lub igliwie sosny.

Po posadzeniu nawozimy krzewy azotem w dawce 3-5 g/m2. Możemy zastosować nawozy jednoskładnikowe, np. siarczan amonu w dawce 15-25 g lub saletry amonowej - 10-15 g. Nawozy azotowe dostarczamy w 3 dawkach: wiosną w czasie nabrzmiewania pąków, pod koniec kwitnienia i w połowie czerwca. Starsze krzewy zwykle nawozimy dwukrotnie: wiosną i w czerwcu. Krzewy borówki mogą wykazywać niedobory magnezu lub potasu (przebarwienia liści). Wiosną dostarczamy siarczan magnezu w dawce 4-8 g /m2, a jesienią superfosfat potrójny w ilości 5,5 -11 g/m2. Pod uprawę amatorską, dla ułatwienia, dostępne są specjalistyczne nawozy do borówki, które zawierają kompleks składników mineralnych.

Poleca się posadzić kilka różnych odmian borówki wysokiej. Różnią się one okresem dojrzewania jagód. Odmiana powinna cechować się także odpornością na mróz i choroby, plennością i dużymi słodkimi jagodami. Najbardziej polecanymi odmianami są: 'Bluecrop', 'Toro', 'Spartan', 'Patriot', 'Darrow'.