Odporność drzew owocowych na mróz jest uzależniona od kilku czynników m. in. rodzaju gleby, odmiany, podkładki, odmiany, terminu cięcia, intensywności owocowania.

W tym roku zima była dość łagodna, mimo tego zdarzają się drzewa które zostały uszkodzone przez mróz. Może to wynikać z kondycji kwatery, wieku drzewa czy systemu korzeniowego.

W wyniku przemarznięć na korze drzew uszkodzonej przez mróz może się rozwijać grzyb Chondrostereum purpureum, który jest sprawcą srebżystosci liści.Drzewa porażone powinny być cięte w ostatniej kolejności , przy silnym porażeniu powinny być usunięte i spalone.

Kolejnym następstwem niewłaściwego przezimowania drzew może być rak bakteryjny drzew. Patogen rozwija się w spękaniach kory które powstały po przemarznięciu. Drzewa porażone rakiem bakteryjnym trzeba usuwać. 

W znacznej większości trzeba się wstrzymać z usuwaniem drzew do czasu wypuszczenia przez młodych przyrostów . Wówczas widać które pędy, konary lub całe drzewa trzeba usunąć. Jeśli przemarzła tylko część nadziemna a system korzeniowy jest nieuszkodzony drzewa się zregenerują.

Trzeba wówczas zasilić drzewa potasem który jest odpowiedzialny w roślinie za gospodarkę wodną i transport soków do uszkodzonych tkanek oraz korzystnie wpływa na produkcję glutationu- hormonu który jest odpowiedzialny za regenerację uszkodzonych tkanek.