Dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji ds. Winorośli i Wina, Jean Marie Aurand, 24 kwietnia przedstawił informacje na temat potencjału produkcji wina, oceny zbiorów i światowego rynku winnego w 2017 r. Zaprezentowane dane są na razie szacunkowe i czekają na potwierdzenie. Niemniej ze wspomnianego raportu wynika, że cztery kraje, a więc Włochy, Francja, Hiszpania i USA odpowiadają za produkcję połowy wina na świecie. Natomiast na liście głównych konsumentów oprócz Włoch, Francji i USA znalazły się również Niemcy i Chiny.

Historycznie niska światowa produkcja wina

Rok 2017 zapisał się jako wyjątkowo zły dla branży winiarskiej. Światowa produkcja wina (bez soków i moszczu) spadła do 250 miliona hektolitrów w 2017 r., a więc o 8,6% w porównaniu z produkcją w 2016 roku. OIV przypisuje spadek niekorzystnym warunkom pogodowym, które wpłynęły na produkcję szczególnie w Europie. Włochy są pozycjonowane jako wiodący producent wina na świecie. Proporcjonalnie największy spadek wśród głównych producentów wystąpił w Hiszpanii (19,8% mniej), a najwyższy wzrost w Argentynie (25,5% więcej).

Całkowity obszar światowych winnic w 2017 roku jest szacowany jako prawie równoważny do tego z 2016 r. i wynosi 7,6 miliona hektarów przeznaczonych pod winnice, z czego aż 13% znajduje się w Hiszpanii - największym regionie winiarskim. Kolejne miejsca zajmują Chiny, Francja, Włochy i Turcja. OIV odnotowało spadek liczby europejskich, tureckich i irańskich winnic oraz wzrost liczby chińskich. Mimo to, biorąc pod uwagę dane z lat wcześniejszych, organizacja odnotowuje stabilizację światowej konsumpcji wina po kryzysie gospodarczym oraz pewne ożywienie w trzech ostatnich latach. Rekordowy pod tym względem był rok 2007 i 2008 r., gdy wypito 250 milionów hektolitrów wina.

Jeśli chodzi o eksport wygrywa Hiszpania, która jest światowym liderem w sprzedaży wina, przy zeszłorocznej sprzedaży na poziomie 22,1 miliona hektolitrów. Za Hiszpanią, na drugim miejscu, plasują się Włochy (21,4 mln), potem Francja (15,4), a dalej Chile (9,8) i Australia (8). Jeśli zamiast wielkości eksportu porówna się wpływy ze sprzedaży, to w tym wypadku na czołówkę wysuwają się Francja i Włochy, ponieważ hiszpańskie wino jest znacznie tańsze niż to eksportowane z innych krajów UE. Dla porównania hiszpańskie wino w eksporcie kosztuje średnio za 1,25 euro za litr, francuskie około sześciu euro, a włoskie 2,78 euro. Największymi odbiorcami wina są zaś: Niemcy, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Który naród pije najwięcej wina?

Światowa konsumpcja (243 miliony hektolitrów) pozostała praktycznie stabilna, wzrost jest nieznaczny, bo tylko o milion hl więcej niż rok wcześniej. Przy czym krajem, w którym konsumuje się najwięcej wina, bo aż 32,6 milionów hektolitrów, są Stany Zjednoczone. Największe wzrosty wśród głównych krajów konsumpcyjnych odnotowano w Australii (o 5,4% więcej), Hiszpanii (4%) i Chinach (3,5%). Konsumpcja spadła natomiast w Argentynie (5,3%) i Rosji (2,2%). Jeżeli zamiast całkowitej ilości konsumowanego wina, weźmiemy pod uwagę wielkość kraju wyraźnie zwycięża – w przeliczeniu na jednego mieszkańca – Portugalia, z ponad 51 litrami na osobę w ciągu roku. Polska w tym zestawieniu uplasowała się na ostatniej pozycji (nie uwzględniono na wykresie) ze rocznym spożyciem  na poziomie 1,2 l wina na osobę.