Wina zgłaszać można jeszcze do soboty. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis w Jaśle (woj. podkarpackie).

Konkurs jest największą tego typu imprezą w Polsce; jeden z czołowych konkursów winiarskich w Europie Środkowej. Co roku w konkursie udział bierze blisko 500 win z kilkunastu krajów winiarskich.

"Dla polskich winiarzy konkurs jest dobrym sprawdzianem, pokazującym, jak rodzime wina wypadają na tle win ze starych krajów winiarskich. Zdobywane od kilku lat medale za polskie wina pokazują, że mogą one śmiało z nimi konkurować" - powiedziała we wtorek PAP prezes fundacji Ewa Wawro.

Dodała, że "dla zagranicznych winiarzy polskie wina nie są już tylko jakąś ciekawostką". "Coraz lepiej je znają. Cenią i coraz częściej sami przyznają, że z polskim winiarstwem należy się już liczyć" - zauważyła prezes.

Wina, jak co roku, oceniać będzie 25-osobowe jury doświadczonych degustatorów i enologów ze Słowacji, Czech, Węgier, Niemiec, Mołdawii, Gruzji i Polski. "Zgodnie z regułą obowiązującą na konkursach winiarskich, wszystkie próbki win są oceniane anonimowo i serwowane z zakrytych butelek, oznaczonych tylko numerem ewidencyjnym. O kolejności serwowania decyduje m.in. kategoria wina i rocznik" - poinformowała Wawro.

Każde wino, zgłoszone do konkursu, może zdobyć maksymalnie 100 punktów. Wielki złoty medal otrzymują te wina, które uzyskają co najmniej 92 pkt., złoty medal to minimum 86, a srebrny 82. Medale przyznaje się w kategoriach: wina białe, różowe, czerwone, półmusujące i musujące, białe uzyskane z ciemnych odmian winogron, białe wyrabiane przy zastosowaniu specjalnych technologii, naturalnie słodkie i likierowe.

Zgłoszenie win do konkursu to nie tylko okazja do sprawdzenia ich jakości. Po konkursie medalowe wina mogą mieć na butelkach umieszczone specjalne nalepki, świadczące o tym, że zostały wysoko ocenione.

Wina na Galicja Vitis 2018 przyjmowane są do końca tego tygodnia.

Na Podkarpaciu istnieje ok. 150 winnic; liczą one od kilku arów do dwóch - trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20 - 40 arów. W regionie uprawia się winorośl w sumie na ok. 100 hektarach, m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O rozpowszechnieniu upraw winorośli w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku.