Cebulowe żniwa w tym roku nie będą tak udane jak w latach poprzednich. Plony są niskie, ponieważ wiosenna susza spowodowała , że część cebuli nie wzeszła. Według szacunków GUS tegoroczne plony wyniosą około 640 tys. ton i będą o 3,5 procent niższe od tych 2008 roku.

Mimo smutnych min, plantatorzy cebuli z całej Polski w niedzielę 6 września zjadą do Grabowa w powiecie łęczyckim, województwo łódzkie aby uczestniczyć XVI Ogólnopolskim Dniu Cebulowym. Spotkanie w cebulowym zagłębiu Polski jak już od wielu lat nazywany jest Grabów będzie doskonała okazją dla rolników do zaprezentowania wyhodowanych na swoich polach odmian cebuli , wymiany doświadczeń oraz skorzystania z bezpłatnych konsultacji technologicznych udzielanych przez profesorów Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach. Ponadto przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego doradzać będą w zakresie pozyskiwania środków finansowych w ramach PROW 2007 – 2013.

Organizatorzy ( władze samorządowe gminy Grabów) zgodnie już kilkuletnia tradycją zaplanowali też konkurs na największą cebulę , 10 cebul o największej wadze oraz cebulową miss. Obchodom święta tego zdrowego choć wywołującego często przy obieraniu łzy warzywa towarzyszyć będzie wystawa maszyn rolniczych oraz prezentacja cebulowych firm nasiennych, a także występy artystyczne.

źródło: farmer.pl