To tylko jeden z dowodów kariery tych roślin. Bo przecież nie służą one jedynie do ozdoby, ale zajmują coraz mocniejszą pozycję w naszym jadłospisie. Potwierdzeniem ich kariery jest także fakt, że w tym roku, już po raz trzeci, odbył się Dolnośląski Festiwal Dyni.

Warzywa dyniowate obejmują kilka gatunków charakteryzujących się wysoką wartością odżywczą, dużą plennością, łatwością uprawy i różnorodnością użytkowania owoców. Należą do nich m.in.: melon, dynia olbrzymia, cukinia, patison, kabaczek, kawon, a także mało znane kiwano czy tykwa.

Bogatą ofertę warzyw dyniowatych można było oglądać na Polagrze w stoisku Wiesława Legutki ze Smolic. Zaprezentował on odmiany własnej uprawy oraz te wyhodowane w Katedrze Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Ogrodniczych SGGW Warszawa. Ze Smolic pochodzą bardzo chętnie uprawiane cukinie odmiany Greta F1, Astra Polka i Atena Polka F1. Greta F1 jest odmianą o ciemnozielonych ornamentowanych liściach, maczugowatych długich owocach z jasnozieloną skórką z białym marmurkowatym rysunkiem. Młode owoce są bardzo smaczne i nadają się m.in. do konserwowania. Astra Polka ma także maczugowate owoce w kolorze ciemnozielonym. Plonuje od końca czerwca do pierwszych przymrozków. Atena Polka F1 jest pierwszą polską odmianą mieszańcową cukinii. Rośliny wytwarzają bardzo liczne owoce o złotopomarańczowej skórce.

Do cenionych patisonów wyhodowanych w Smolicach należą Disco i Gagat. Różnią się nieco pokrojem rośliny i barwą owoców. Disko ma skórkę białokremową, Gagat jest ciemnozielony. Danka Polka to pierwsza polska odmiana dyni zwyczajnej, przeznaczona do uprawy na nasiona. Z 1 ha otrzymuje się 1500 kg bardzo smacznych nasion przeznaczonych do bezpośredniego spożycia.

Deser dla całej rodziny można przygotować z jednej dyni odmiany Amazonka. Można ją uprawiać nawet w małych ogródkach, bo niezbyt silnie się rozrasta. Rośliny tworzą 3–6 niedużych kulistospłaszczonych ciemnopomarańczowych owoców o masie 1–1,5 kg. Janosik i Rosario F1 to odmiany kawonów, które można uprawiać w odkrytym gruncie. Janosik ma miąższ żółty, Rosario F1 ciemnoróżowoczerwony. Poszerza się także oferta melonów, które dobrze znoszą nasz klimat i udają się nawet uprawiane w gruncie. Są to: Emir F1, Model i Seledyn F1.

Do ozdoby i spożycia przeznaczona jest mniej znana roślina z rodziny dyniowatych o nazwie kiwano. Rośliny mają długie, pokładające się lub pnące pędy. Owoce są owalne, długości 10–15 cm i wadze 200–300 g. Skórka owocu ma początkowo barwę zieloną, a następnie jaskrawopomarańczową z jasnymi plamami. Wnętrze owocu wypełnia zielonożółty soczysty miąższ o orzeźwiającym smaku, który razem z nasionami je się na surowo. Kiwano można przechowywać bardzo długo w mieszkaniu jako ozdobę, nie traci przy tym przydatności do spożycia. Dynią typowo ozdobną jest tykwa. Jest rośliną pnącą o owocach w rozmaitych kształtach i rozmiarach, od 10 cm do 1 metra.

Źródło: "Farmer" 24/2006