Na przełomie marca i kwietnia panują idealne warunki do kiełkowania nasion grochu. Roślina ma małe wymagania termiczne i kiełkuje już w temperaturze kilku stopni powyżej zera. Temperatura optymalna dla rozwoju i wzrostu grochu to od 15-18oC. Wyższe temperatury wpływają na pogorszenie wartości smakowych nasion.

Wczesne wysiewy są także korzystne w ekologicznej uprawie, ponieważ jest mniejsze ryzyko porażenia strąków przez pachóweczkę strąkóweczkę. Jest to najgroźniejszy szkodnik grochu. Masowy lot rozpoczyna w okresie kwitnienia grochodrzewu (robinii akacjowej). Motyl składa jaja w dno kwiatowe. Wyklute larwy wżerają się w strąki i żerują w nasionach. Wysiany groch w optymalnym terminie będzie posiadał czyste strąki, ponieważ czas kwitnienia grochu i oblotu pachóweczki nie pokrywa się.

Przed siewem nasiona grochu warto zaprawiać. Zmniejszymy wówczas ryzyko porażenia siewek przez patogeny przenoszone z nasionami i występujące w glebie oraz chronimy przed niektórymi szkodnikami (mszyce, śmietki oraz oprzędziki). Nasiona wysiewamy do gleby głęboko uprawionej, piaszczysto-gliniastej, użyźnionej kompostem. Groch jest wrażliwy na niedobór wody szczególnie w okresie kwitnienia i wytwarzania strąków.

Na rynku dostępne są odmiany, które różnią się terminem dojrzewania, wysokością roślin i wielkością strąków. Odmiany cukrowe nie wykształcają w strąkach pergaminowej wyściółki, dzięki czemu można je zjadać w całości i na surowo. Niektóre odmiany ze względu na wiotkie i długie pędy wymagają podpór. Uprawiane są wówczas przy palikach z rozciągniętym sznurkiem. Najpopularniejsze odmiany grochu to:

‘Sześciotygodniowy'(odmiana łuskowa bardzo wczesna, nie wymaga podpór)
‘Telefon'(odmiana łuskowa bardzo późna, wymaga podpór)
‘Iłówiecki'(odmiana karłowa, typ cukrowy, bardzo plenna)
‘Bajka'(odmiana cukrowa późna, wymaga podpór)

Koniec plonowania grochu przypada na przełom lipca. Zbiór przeprowadza się stopniowo, zrywając co 3-4 dni dojrzewające strąki. Na potrzeby przetwórstwa zbiera się wyrośnięte strąki z dobrze wykształconymi nasionami (groch łuskowy), natomiast zbiór grochu cukrowego wykonuje się gdy nasiona nie są w pełni wykształcone. W zależności od warunków uprawy i odmiany plon wynosi od 5 do 10 t/ha.

Na miejscu grochu jako poplon zaleca się uprawę marchwi, warzyw liściowych (sałata, cykoria) oraz kapusty.