To już kolejny rok, kiedy odnotowywana jest długa i ciepła jesień. Czasem zdarzało się tak, że pierwszy śnieg (który zaległ na polach na dłużej) spadł dopiero w połowie stycznia. Jak będzie w tym sezonie? Trudno powiedzieć, bo na razie się nie zapowiada na przejście zimy, chociaż ta kalendarzowa coraz bliżej.

Dodatnie temperatury, zarówno w dzień, ale też i w nocy, powodują, że niektóre gatunki roślin zakwitły. Jak widoczna na zdjęciu gorczyca (powiat Strzelin, województwo dolnośląskie). Niestety ten niecodzienny widok nie jest rzadkością w tym roku i jednoznacznie pokazuje, że rzeczywiście klimat się ociepla.

Z jednej strony z powodu suszy wiele zbóż i rzepaku, zostało wysiane w terminach opóźnionych, dlatego przebieg pogody pozwala nadrobić tym roślinom zaległości. Z drugiej strony ochłodzenie przyczyniłoby się do zatrzymania wegetacji, co ważne jest np. dla wybujałych już rzepaków, i spowodowałoby powolne hartowanie ozimin. Najlepszym scenariuszem byłby fakt, pojawienia się najpierw niewielkich przymrozków, a także opady śniegu.