W projekcie Polskie Jabłko Wysokiej Jakości promowano polskie jabłka ze znakiem gwarancji wysokiej jakości w około 100 sklepach w całym kraju. Na specjalnych stoiskach obsługiwanych przez hostessy osoby kupujące uzyskały ważne informacje o jabłkach oraz mogły degustować od dwu do czterech znanych odmian. Była to pierwsza próba promocji jabłek w naszym kraju.

Projekt realizuje Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych i Związek Sadowników RP, jest sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, którym dysponuje Agencja Rynku Rolnego.

- Nie przypuszczałem, że będzie tak wielkie zainteresowanie zarówno ze strony sklepów, jak i samych konsumentów, którzy dziwili się, że o tej porze roku mamy takie dobre polskie jabłka. W ramach tego projektu mamy znakomitą szansę promować nasz produkt najwyższej jakości, bo tylko podnosząc jakość zyskujemy konsumentów. Zmniejsza się bowiem konsumpcja jabłek, spadła ona z 22 kg do 16 kg rocznie. Dlatego musimy działać. Po drugie, podnosząc jakość wzmacniamy naszą pozycję leadera w Europie - mówi prof. Makosz.

Organizatorzy projektu podkreślają, że bardzo ważna była dla nich opinia degustujących i kupujących jabłka. Można ją streścić następująco: „wreszcie można kupić smaczne polskie jabłka z gwarancją wysokiej jakości". Tego nie było do tej pory w naszym kraju. I już zapowiadają kolejne akcje promocyjne.

W warszawskich sklepach, oprócz krajowych jabłek wysokiej jakości, były importowane jabłka. Nasze jabłka się zdecydowanie lepiej prezentowały. Różne były ceny za jedno jabłko. Cena jednego krajowego jabłka wahała się od 0,99 do 1,14, a importowanego od 1,99 do 2,45 zł. Dopiero ten projekt dobitnie pokazał, jakimi jabłkami możemy z powodzeniem konkurować z zagranicznymi w kraju i zagranicą. To kolejny ważny efekt tego projektu.