Asortyment odmianowy bratków (Viola x wittrockiana) jest obecnie bardzo bogaty. Istnieją odmiany, które można produkować pod osłonami jak i w gruncie. Z grup odmian, które obecnie można spotkać w sprzedaży to:

Colossus F1 - wyjątkowo duże kwiaty do uprawy późno letniej - wczesno-jesiennej
Delta F1 - wielkokwiatowe do uprawy na kwitnienie wczesnowiosenne i jesienne
Endurio F1 - miniaturowy bratek o pędach przewieszających się do uprawy wczesnowiosennej i jesiennej
Patiola F1 - miniaturowy bratek o dużych kwiatach i wzniesionym pokroju do uprawy wiosennej i jesiennej
Rocky F1 - miniaturowy bratek o wzniesionym pokroju do uprawy wiosennej i jesiennej

W uprawie bez ogrzewania bratki wysiewamy na początku sierpnia i kończymy w II dekadzie miesiąca. Uzyskamy wówczas kwitnące rośliny, gotowe do sprzedaży w połowie marca i na początku kwietnia. Odmiany heterozyjne są odporne na wysokie temperatury.

Bratki wysiewamy do skrzynek lub tac wielokomorowych. Nasiona należy przykryć cienką warstwą podłoża i przechować w chłodnym miejscu. Istotne jest utrzymanie stałej wilgotności podłoża, gdyż przesuszone nasiona tracą zdolność kiełkowania. Nasiona zazwyczaj kiełkują ok. 7-10 dni. Przesadzanie do doniczek rozpoczyna się na początku września.

Siewki bratków są bardzo podatne na infekcje grzybowe. Profilaktyczne, tuż po siewie, należy zastosować miksturę fungicydów w postaci Previcur + Topsin. Bratki nie mogą być uprawiane w podłożu o wysokiej zawartości azotu. Natomiast w podłożu pod uprawę wymagają dużo potasu i fosforu.