Największa winnica w jednym kompleksie liczącym 2 300 ha rośnie 11 mln winorośli. Znajduje się ona tuż obok Podgoricy, która jest stolicą Czarnogóry i należy do firmy Plantaze. Nasadzanie winorośli przeprowadzono w latach 1977-1982.

W istniejąca od 1963 r. firmie większościowy udział ma państwo. Co roku podczas winobrania pozyskuje się 22 500 ton winogron, które umożliwiają produkcję 17 mln butelek wina i brandy.

Uprawa winorośli jest możliwa dzięki znakomitym warunkom pogodowym (ponad 260 słonecznych dni w roku) i wapiennemu konglomeratowi doskonałemu do uprawy winorośli.

Wśród uprawianych w Plantaze odmian winogron 70 proc. stanowi szczep vranac (wino czerwone o tej samej nazwie) obecny w Czarnogórze już od średniowiecza skąd rozprzestrzenił się na całe Bałkany. Obecne są także odmiany krstač i žižak (wina białe). Nie brakuje także innych odmian, choć strategia firmy zakłada przede wszystkim uprawę miejscowych odmian. Produkowane są również kupaże win miejscowych z cabernet i merlot.

Wina leżakują i dojrzewają w piwnicy, która stanowiła poprzednio schron dla myśliwców MIG. Obiekt przekazany został firmie w 2007 r. i kosztem 2 mln euro przebudowano go na piwnicę o wymiarach 365 x 14 x 7 m znajdującą się na głębokości 30 m.

Dojrzewanie odbywa się w beczkach z francuskiego dębu.

Wina z Plantaze eksportowane są do ponad 30 krajów. Wśród największych odbiorców są: Serbia, Bośnia i Hercegowina, Rosja, Chiny, USA i Kanada.

Czarnogórski Vranac doceniany jest również na brytyjskim dworze królewskim, a 30 tys. butelek tego wina trafia, co roku do Polski.

W Czarnogórze Plantaze posiada także własne restauracje i sieć sklepów firmowych. Prowadzi też degustacje win w piwnicach pod Podgoricą i zwiedzanie winnic.