• Ceny nasion poplonowych są na ten moment zbliżone do tych z ubiegłego roku
  • Oferta jest dość szeroka - zarówno jeśli chodzi o pojedyncze rośliny, jak i gotowe mieszanki

Wysiew międzyplonu to przynajmniej 300 zł/ha

Popularnym składnikiem międzyplonów jest gorczyca. Ta na portalach ogłoszeniowych jest oferowana w cenach rozpoczynających się od 3 zł/kg. Przy większych zakupach można znaleźć także tańsze oferty - np. przy zakupie tony pojawiają się oferty gorczycy po 2,40 zł/kg. Warto zaznaczyć, że oferowane nasiona pochodzą z zeszłorocznych zbiorów lub mogą być importowane. Na tegoroczne nasiona musimy jeszcze chwilę poczekać.

Ogólnie rzecz ujmując tradycyjnie niższe ceny dotyczą zakupów większych partii. Mniejsze dostawy łączą się z wyższym kosztem - i tak znajdziemy także oferty detaliczne w cenie 7 zł/kg gorczycy. W sklepach znajdziemy także nasiona tej rośliny wyceniane nawet na 9 - 10 zł/kg.

Facelię kupimy najczęściej w cenach 10 - 11 zł/kg. Nasiona słonecznika z kolei wyceniane są na 3 -  5zł/kg. Popularną mieszankę gorzowską znajdziemy na portalach ogłoszeniowych w cenie około 8 zł/kg, aczkolwiek kwalifikowane nasiona "gorzowskiej" są zazwyczaj dostępne w sklepach od 10 do nawet 14 zł/kg. Przy normie wysiewu na poziomie 40 - 50 kg/ha koszt wysiewu to 400 - 700 zł/ha.

Groch oferenci wyceniają na 1,5 - 2 zł/kg w przypadku ogłoszeń prywatnych. Niższe ceny często dotyczą materiału nieczyszczonego. Kwalifikowane nasiona oscylują w granicach 2,5 - 3,5 zł/kg. 

Rzodkiew oleistą możemy zakupić od 4 zł/kg przy większych dostawach. Zakupy detaliczne wiążą się z wydatkiem nawet 7 - 8 zł/kg. 

Gotowe mieszanki z bogatą ofertą

Na rynku dostępne są także gotowe mieszanki poplonowe skomponowane w oparciu o różne rośliny (m.in. gorczycę białą, rzodkiew oleistą, grykę, groch siewny, facelię, słonecznik, seradelę, wykę). Ich cena, w zależności od składu i udziału procentowego poszczególnych roślin, waha się w przedziale 9 - 14 zł/kg, a koszt wysiewu to 300 - 700 zł/ha (w zależności od rodzaju dobranej mieszanki oraz normy wysiewu). 

I tak mieszanka poplonowa oparta o gorczycę białą, rzodkiew oleistą oraz grykę kosztuje 10 - 13 zł/kg. Podobna, ale zawierająca owies szorstki zamiast gryki, wyceniana jest o złotówkę drożej (głównie ze względu na większy udział rzodkwi oleistej). W przypadku obu tych mieszanek norma wysiewu to 25 - 30 kg/ha. 

Pamiętajmy, że ważne, aby źródło zakupu było sprawdzone. Nieoczyszczony materiał siewny może przyczyniać się do licznych problemów, jak chociażby przeniesienia na własne pola nasion chwastów, które uzupełnią bank tych niepożądanych roślin na polu. Przy okazji planując międzyplon zwracajmy uwagę także na planowany płodozmian - np. gorczyca jest zdecydowanie niewskazana jeśli na danym stanowisku duży udział w zmianowaniu ma rzepak.