- Tegoroczne zbiory winogron są w województwie zachodniopomorskim niezwykłe. Niezwykłe jest przede wszystkim to, że odbywają się miesiąc wcześniej, niż normalnie - powiedział we wtorek współwłaściciel winnicy w Baniewicach Jacek Turnau. Wyjaśnił, że to ze względu na wyjątkową pogodę.

- Winogrona dojrzały szybciej nawet niż w Rheingau, regionie typowo winiarskim w Niemczech, choć co roku to tam zbiory rozpoczynały się wcześniej - powiedział Turnau. Dodał, że według jego wiedzy także inne winnice w Polsce przygotowują się do zbiorów.

Współwłaściciel winnicy zaznaczył, że tegoroczna pogoda ma także wpływ na jakość winogron. "Dużo słońca i mała presja chorobowa spowodowały, ze winogrona są dobrej jakości, a ich plon jest wysoki" - podkreślił. Dodał, że zeszły rok "był trudny", a zbiory były mniejsze m.in. ze względu na wiosenne przymrozki.

Jak wyjaśnił Jacek Turnau, najszybciej dojrzała w tym roku odmiana "Solaris", z której powstaje białe wino wytrawne. - Ta odmiana - jak sama nazwa wskazuje - lubi słońce. Ma dużo liści, dzięki czemu szybko buduje cukier w gronach i szybko dojrzewa - powiedział.

W winnicy rośnie 12 różnych odmian winogron. - Widzimy, że pogoda sprzyja im wszystkim, wszystkie dojrzewają w tym roku wcześniej i grona są bardzo dobrej jakości - powiedział Turnau. - Owocuje już 20 ha z 28, które mamy - zaznaczył.

Przy winobraniu w Baniewicach pracuje ok. 20 osób. Winogrona zbierane są ręcznie. Zbiory wszystkich odmian mają potrwać do końca października.