Soja żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowymi Bradyrhizobium japonicum, które wiążą wolny azot z powietrza. Soja, jako gatunek obcy florze europejskiej, nie może liczyć na naturalną ich obecność w glebie. Dlatego niezbędne jest zastosowanie szczepionki z bakteriami symbiotycznymi, która umożliwia uzyskanie dobrego plonu, a pominięcie tego zalecenia, oznacza spadek plonu nasion nawet o 20 proc.

Szczepienie nasion właściwym preparatem bakteryjnym zapewnia prawidłowy przebieg symbiozy i przyspiesza okres tworzenia się brodawek korzeniowych. Preparaty szczepionkowe zazwyczaj oferowane są w postaci stałej, czyli nośnikami bakterii symbiotycznych najczęściej jest drobno zmielony torf lub węgiel brunatny. Na rynku dostępne są różne preparaty, w ofercie jest np.: Nitragina (cena ok. 50 zł/ha), Nitroflora (cena ok. 45 zł/ha), Rhizobium Biogen (cena ok. 80 zł/ha).

Producent zawsze podaje dokładną metodę stosowania szczepionki, do której należy się stosować. Szczepienie może być na sucho lub na mokro, wówczas najczęściej w odpowiednich proporcjach, łączy się preparat z czystą wodą, ogrzaną do temperatury otoczenia i miesza do uzyskania konsystencji śmietany. Tak przygotowaną substancję nakłada się na nasiona.

W tym celu, dla dokładnego pokrycia każdego nasiona szczepionką, można wykorzystać betoniarkę lub zaprawiarkę (uprzednio dokładnie oczyszczoną) i wymieszać przygotowaną szczepionkę z nasionami. Zabieg szczepienia, należy przeprowadzać w miejscu zacienionym, nie w pełnym słońcu, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych bakterie giną. Szczepienie nasion powinno przeprowadzać się do 2-3 dni przed zaplanowanym siewem. Soję wysiewa się, gdy temperatura gleby na głębokości siewu (2-4 cm) ogrzeje się do 8°C.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj w temacie: nitragina