Na powrót zawitała w naszym kraju zima. Temperatury obniżyły się mocno poniżej 0°C. Niestety ze śniegiem, który zabezpiecza rośliny przed mrozem bywa różnie. Można obawiać się o stan swoich upraw, zwłaszcza zbóż z opóźnionego terminu siewu.

W zależności od temperatur, jeśli tylko pozwalają na to warunki przy odwilży można wykopać rośliny i sprawdzić ich żywotność. W tym celu przeprowadza się test przezimowania.

Z kilku miejsc na polu pobiera się po 15-20 roślin. Zboża trzeba wykopać ostrożnie tak, by nie uszkodzić węzła krzewienia. Przede wszystkim , powinno się pobrać rośliny z miejsc, w których ma się wątpliwości co do stanu ich żywotności. Po pobraniu rośliny trzeba oczyścić z gleby i najlepiej obmyć je wodą.

Mamy przygotowany „materiał wyjściowy”, który wymaga przygotowania do testu. Na wysokości ok. 1,5 cm nad węzłem krzewienia pędy trzeba przyciąć (ostrym nożem lub nożyczkami). Jeśli korzenie są zbyt długie można je skrócić.

Niezbędne jest naczynie, w którym zostanie przeprowadzony test np. kuweta, tacka itp., które wykłada się papierem- ligniną, gazą, materiałem chłonącym wodę. Przygotowane do testu rośliny wykłada się, równo na naczynie. Całość zwilża (dość intensywnie) wodą i przykrywa folią.

Przygotowany naczynie z roślinami odstawia się do ciemnego i ciepłego pomieszczenia z temperaturą 22 – 24°C na okres 24 godz. Po tym czasie przeprowadza się obserwację, która daje odpowiedź dotyczącą żywotności roślin.

Bardziej niecierpliwi pierwsze symptomy żywotności będą mogli zaobserwować już po 5 godz., jednak na wynik trzeba poczekać dobę od rozpoczęcia testu. Po tym czasie można dokonać obserwacji i ocenić stan roślin.

  • Rośliny bez przyrostu są oznaką braku żywotności - rośliny nieżywe.
  • Przyrost do 4 mm - rośliny słabe.
  • Przyrost 5-9 mm - rośliny dobrze zimujące z dobrym wigorem.
  • Przyrost powyżej 10 mm – bardzo dobre zimowanie roślin.

W zależności od wyniku, jaki będzie udział poszczególnej żywotności roślin podjąć można decyzję dotyczącą nawożenia, bądź konieczności ewentualnych przesiewów.

Warto pamiętać, że stopień uszkodzenia roślin po zimie, należy monitorować na polu natychmiast po ustąpieniu mrozów. Widoczne brunatnienie węzła krzewienia u zbóż oznacza przemarznięcie. Podobnie brunatnienie stożka wzrostu u rzepaku, a następnie jego gnicie. Taki stan spowoduje wypadanie roślin z pola.