• Mieszanka na międzyplon ścierniskowy powinna być dopasowana do warunków glebowych.
  • Kombinacja dwóch lub więcej roślin w międzyplonie jest najlepszym wyborem

Dobra kompozycja nasion fundamentem międzyplonu

Wielu z nas uważa obowiązkowy siew międzyplonów za przykry obowiązek i niepotrzebne dodatkowe przesuszanie ziemi. Oczywiście - w przypadku suszy, w okresie kiedy roślina wysiana jako międzyplon pozostaje na polu, wyciąga ona zapasy wodne. Niemniej w przypadku optymalnego przebiegu pogody międzyplon jest pożyteczny. W przypadku odpowiedniego doboru roślin będzie on miał wartości zarówno odżywcze jak i fitosanitarne, a dodatkowo ochroni glebę przed erozją.  Aby jednak poplon ścierniskowy spełnił swoją rolę musi zostać wysiany w odpowiednich normach, a rośliny muszą być odpowiednio skomponowane. Sprawdźmy różne kombinacje siewu i proporcje nasion. 

W tabeli umieszczono wybrane propozycje mieszanek na międzyplony (dwie rośliny pozwalają spełnić wymogi zazielenienia). Rzecz jasna proporcje te nie są sztywne i można je w granicach zdrowego rozsądku modyfikować w zależności od warunków polowych, a często także trzeba wziąć pod uwagę dostępność nasion.

Zrzut ekranu 2022-07-17 o 12.29.48.png
Zrzut ekranu 2022-07-17 o 12.29.48.png

 

Międzyplon dobrany do stanowiska

Kombinacji na międzyplony ścierniskowe jest znacznie więcej. Ciekawą opcją jest rzodkiew oleista, która dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu (korzeń palowy) doskonale napowietrza glebę. Niemniej - w wszystkie rośliny mogą ubogacać glebę, jednak najważniejszy jest odpowiedni ich dobór. W płodozmianach z dużym udziałem rzepaku powinno się np. unikać gorczycy. Z kolei przy dużym udziale zbóż raczej unikajmy w międzyplonach roślin właśnie zbożowych, które często są wysiewane w ramach zazielenienia  (żyto, owies etc). 

Warto dodać, że w przypadku wysiewu dwóch lub więcej gatunków norma wysiewu powinna być optymalnie dostosowana, tj. obniżoną w zależności od ilości roślin. Dla przykładu: łubin oraz seradelę wysiewamy w ilości 100 + 30 kg/ha. Dodając jednak np słonecznik mamy już trzy rośliny a norma siewu mogłaby wyglądać następująco: łubin 80 kg +seradela 20 kg + słonecznik 10 kg.