Według jemeńskiej firmy HSA Group, bez szybkich działań w ciągu kilku miesięcy setki tysięcy ludzi cierpi z powodu skrajnego głodu.
Według Światowego Programu Żywnościowego (WFP) w Jemenie, gdzie wojna domowa szaleje od siedmiu lat, nawet 19 milionów ludzi nie ma dość jedzenia.

Rekordowo wysokie ceny pszenicy

W tym roku WFP chce wesprzeć miliony głodujących m.in. mąką, roślinami bobowatymi, olejem, cukrem, solą czy gotówką. Jemen importuje około 90 proc. żywności. Decydującą rolę odgrywają w tym firmy, które również dostarczają programy pomocowe, takie jak WFP.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę ceny pszenicy wzrosły do najwyższego poziomu od 14 lat. Niedawny zakaz eksportu pszenicy z Indii pogorszył sytuację. Według WFP jeszcze przed wojną na Ukrainie ceny żywności w Jemenie wzrosły o około 120 procent w porównaniu do 2021 roku.

Wymagany dostęp priorytetowy

Grupa HSA zażądała, aby jemeńscy importerzy pszenicy mieli preferencyjny dostęp do rynku światowego. Fundusz kryzysowy i program finansowania importu muszą również pomóc złagodzić silną dewaluację lokalnej waluty. Do końca 2020 roku rial stracił 250 procent swojej wartości, od momentu zanim wybuchła wojna domowa w 2015 roku.

Więcej na temat wpływu wojny w Ukrainie na rynek zbóż i innych płodów rolnych przeczytasz w serwisie specjalnym na stronie głównej.