Firma stosują restrykcyjne potracenia za wilgotność. Dlatego duże gospodarstwa już mają swoje suszarnie, bo bardziej opłaca im się ponieść dodatkowe koszty suszenia niż przyjeżdżać z mokrym ziarnem.

Cena kukurydzy o wilgotności ponad 30 % spada poniżej 200 złotych za tonę. Od 1 listopada rusza interwencja na rynku zbóż. Jeśli kurs euro będzie rósł w takim tempie, to ustalona stawka 101 euro za tonę ziarna może być atrakcyjna. Szczególnie dla kukurydzy. Ale limit jej skupu może okazać się niewystarczający, w porównaniu z zeszłym rokiem zmniejszono go o połowę.

W punktach skupu spadek cen pszenicy na razie zahamowany. Od dwóch tygodni zmiany w cennikach są niewielkie. Ale ceny wciąż bardzo niskie.

Za pszenicę konsumpcyjną elewatory płacą około 400 złotych za tonę, drożej do 500 złotych jest w młynach ale towar trzeba dowieść bezpośrednio na miejsce. I dodatkowo musi on mieć bardzo dobre parametry. W niektórych rejonach kraju skup pszenicy praktycznie ustał. Żeby odstawić towar wcześniej trzeba się umówić, najpierw sprawdzana jest jakość ziarna i dopiero wtedy negocjowana jest cena.

pszenica konsumpcyjna

ceny skupu netto zł/tonę

Polskie Młyny 350 – 460

Elewarr 400 – 430

Zamojskie ZZ 400 – 450

PZZ Stoisław 450

PZZ Kraków 470

Lubella 510

Dolnośląskie Młyny 420

Źródło KFPZ

Źródło: Agrobiznes/ Agnieszka Niemcewicz