W posusznych regionach żniwa mają się ku końcowi i na wielu polach można już wysiewać międzyplony ścierniskowe, deklarowane we wniosku o dopłaty bezpośrednie jako obszary proekologiczne (EFA).

Przypominamy:

Siew takiego międzyplonu powinno się wykonać od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia danego roku. Standardowo obowiązuje wymóg utrzymania go na polu co najmniej do dnia 15 października. Od zeszłego roku istnieje jednak możliwość indywidualnego podejścia do tego tematu. Na czym ono polega?

Otóż, międzyplon wcześniej wysiany niż do dnia 20 sierpnia, musi być utrzymany na polu, co najmniej 8 tygodni od dnia wysiewu mieszanki. Czyli automatycznie im wcześniej go wysiejemy tym wcześniej możemy go zlikwidować. Fakt ten jednak należy obligatoryjnie zgłosić w formie stosownego oświadczenia do BP ARiMR w ciągu 7 dni od daty wysiewu mieszanki międzyplonowej.

W przypadku gdy oświadczenie nie zostanie złożone, przyjmuje się że wybrany został wariant ze stałym terminem wysiewu i utrzymywania, czyli musimy taki międzyplon pozostawić do 15 października.

Rolnicy jednak mają trudności w uprawie ścierniska, nie wspominając już o fakcie wysiewu jakichkolwiek nasion. Część rolników jednak chce wywiązać się z tego zobowiązania i na siłę wykonują siew. Jaki to ma jednak sens? W tak suchym podłożu nasiona długo nie będą kiełkować. Taki międzyplon nie spełni swojej funkcji, a wysiew mieszanek to tylko niepotrzebny wydatek ekonomiczny.