Za najlepszy termin wapnowania uważa się okres pożniwny. Rozsiane wapno na ściernisko, wszelkie dalsze uprawki gwarantują dobre wymieszania wapna z warstwą orną. W praktyce jednak wiemy, że głównie spiętrzenie prac polowych w tym okresie często nie pozwala na przewapnowanie całego planowanego areału.

Dobrym terminem do przeprowadzenia zabiegu wapnowania jest także jesień. Wapnowanie pod orkę zimową i tym samym pod gatunki jare daje również dobre rezultaty. Należy jednak pamiętać, że najwyższą skuteczność wapnowania uzyskuje się w drugim roku po wapnowaniu, wiec myśląc o najbardziej wrażliwym gatunku, najlepiej wapnować pod jego przedplon.

Niestety wielu jeszcze rolników zapomina jak ważną rolę pełni ten zabieg. Zniechęca ich cena wapna, wysoki koszt jego transportu a czasem inne trudności (np. słaba dostępność do rozsiewaczy wapna).
Tymczasem zabieg wapnowania należy traktować jako zabieg priorytetowy. Bez uregulowanego pH trudno o wysoki plon. To właśnie zabieg wapnowania staje się fundamentem pod dalsze zabiegi nawozowe.

Jednak złożoność tego tematu sprawia, że ciągle nasuwa się mnóstwo pytań i wątpliwości w tym zakresie. Jakie wapno najlepsze? Jak odróżnić dobre wapno od kiepskiej jakości? Jaką dawkę zastosować? Kiedy wapnować? Czy ratując plon można wapnować pogłównie? Czy wapnując glebę rośliny pobiorą wystarczającą ilość wapnia z gleby? Pytania mnożą się bez liku.

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Zapraszamy 7 listopada na Konferencję FARMERA „Narodowe Wyzwania w Rolnictwie”.

Podczas Konferencji...

..wygłosi wykład pt: Wapno i wapń – wpływ na glebę i roślinę. 

Zasiądzie także przy stoliku eksperckim, gdzie będzie służył radą i odpowiadał na wszystkie Wasze wątpliwości agrotechniczne z zakresu mineralnego odżywiania roślin. 

Pamiętaj!

Udział w konferencji jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie wcześniejszej rejestracji online lub telefonicznej (rejestrację prowadzimy do 5 listopada)
>>> Zarejestruj się

Cały program i agenda konferencji