Ściernisko płonęło w wyniku zaprószenia ognia, w gminie Cieszanów. fot.KM
Ściernisko płonęło w wyniku zaprószenia ognia, w gminie Cieszanów. fot.KM

Dziś przed południem, pojawił się pożar w gminie Cieszanów, na Podkarpaciu. W otoczeniu domów jednorodzinnych, pól uprawnych i gospodarstw, paliło się ściernisko.

Jak podaje rzecznik prasowy Komendy Policji Podkarpackiej Lubaczów - Prawdopodobnie doszło do zaprószenia ognia. Strażacy szybko ugasili ogień, nikomu też nic się nie stało - wyjaśniała asp. Monika Tomczyszyn-Pachołek.

Pożar za pożarem

Od początku żniw informujemy o skali pożarów, przy tegorocznych zbiorach.

Intensywna praca w upale i pośpiech, najczęściej sprawiają, że w tym czasie zdarza się najwięcej wypadków, jak również uszkodzeń sprzętu. Ważna jest również świadomość ludzka, bowiem wystarczy naprawdę niewiele, a częstym powodem zaprószenia ognia są właśnie niedopałki od papierosów rzucone na suchy grunt. 

Przy takiej częstotliwości zdarzeń nieprzewidzianych, warto pomyśleć o ubezpieczeniu dobytku. Szerzej pisaliśmy o tym:

Od początku lipca na Podkarpaciu zanotowano 211 pożarów w rolnictwie

Jak wyjaśniał Rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Marcin Betleja, od początku lipca straż pożarna odnotowała już 211 przypadków pożarów w rolnictwie (na Podkarpaciu). - Były to zarówno pola uprawne, zboża na pniu, nieużytki rolne, ścierniska i łąki, jak i budynki gospodarcze oraz maszyny rolne. W wyniku pożarów 2 osoby zostały poszkodowane, a w gaszeniu pożarów zaangażowane było ponad 2 tys. strażaków. - dodawał Betleja.

Rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP przypominał również, że w okresie wzmożonej pracy rolniczej, jaką są żniwa, straż pożarna prosi o szczególną rozwagę i ostrożność.