Po wschodach rzepaku należy na plantacje wystawić żółte naczynia, których kolor powinien być zbliżony jak najbardziej do barwy kwitnących kwiatów rzepaku. Jesienią za pomocą żółtych naczyń można wykryć zagrożenie takimi szkodnikami jak: śmietka kapuściana, pchełki, chowacz galasówek, mszyce, a nawet ślimaki.

Naczynia należy napełnić wodą i umieścić co najmniej 20 metrów w głąb plantacji, licząc od jej brzegu. Pojemnik powinien mieć małe otworki pod górną krawędzią, które w razie intensywnych opadów deszczu usuną z naczynia nadmiar wody, a zapobiegną „wymyciu" z niego owadów. Do wody warto także dodać kilka kropel np. płynu do mycia naczyń., w celu zmniejszenia napięcia powierzchniowego wody.

Kontrole należy przeprowadzać codziennie, najlepiej o tej samej porze dnia. Odłowione szkodniki w żółtym naczyniu pozwolą ocenić stan zagrożenia i wyznaczyć próg ekonomicznej szkodliwości.

Samodzielna lustracja plantacji jest bardzo ważna, gdyż w dobie utrzymującego się zakazu stosowania zapraw opartych o neonikotynoidy w rzepaku należy się spodziewać kolejnych problemów w rzepaku. Ponadto jeśli chodzi o naloty szkodników jesiennych pozostajemy praktycznie bez wsparcia, ze strony służb prowadzących powszechnie monitoring upraw patogenów w okresie wiosenno-letnim.