Propozycja Nangatech, polskiej firmy specjalizującej się w technologii nanogazów, znajduje wykorzystanie w uprawach kontrolowanych, wymagających nawadniania. Ma na celu podniesie poziomu rozpuszczonego tlenu w wodzie, tak by efekt jego działania był znaczący i przekładał się na wielkość plonów.

-Opracowana przez nas seria GROW to kompleksowe urządzenia, które pobierają tlen z powietrza i wtłaczają go do wody, tak by podnieść jego poziom do wartości rzędu 20-30 mg/l. Oparte jest to na wypracowanej przez nas technologii tworzenia nanobąbli gazów. GROW można podłączyć do wszystkich systemów irygacji - mówi Arkadiusz Kaleciński, technolog firmy Nangatech.

Sekret kryje się w tlenie

Aby system korzeniowy roślin rozwijał się prawidłowo i był odporny na choroby, potrzebuje wystarczająco dużo tlenu, który powinien być dostarczany w wodzie do podlewania. Z reguły jednak tak się nie dzieje.

-Powszechne zanieczyszczenie wód głębinowych oraz ich brak dostępu do powietrza sprawiają, że woda jest niemalże pozbawiona tlenu. I tutaj zaczynają się problemy. Brak tlenu sprzyja procesom fermentacji, które jeśli potrwają dłużej, sprawiają, że korzenie zaczynają się dusić, co w konsekwencji stwarza idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, powodujących gnicie, a w efekcie obumieranie korzeni - tłumaczy Anna Frankiel, biotechnolog Nangatech.

I dodaje -tlen wspiera prawidłowy rozwój systemu korzeniowego i pomaga zapobiegać jego chorobom. Wspomaga on również syntezę białek i poprawia przebieg procesów metabolicznych, przyczyniając się do przyspieszenia wzrostu i rozwoju rośliny. Nasze badania, potwierdzają, że plony przy podlewaniu wodą o stężeniu 20-30 mg/l tlenu są bardziej wydajne i można zaobserwować ich wzrost nawet do 20% - kontynuuje Anna Frankiel.

Badania prowadzone przez Nangatech na różnych gatunkach warzyw m.in. roszponce. źródło: Nangatech
Badania prowadzone przez Nangatech na różnych gatunkach warzyw m.in. roszponce. źródło: Nangatech

Efektywne wykorzystanie składników, pozwala ograniczyć nawożenie

Lepsza absorpcja składników odżywczych przez system korzeniowy umożliwia także ograniczenie ilości stosowanych nawozów (organicznych i nieorganicznych). Pozwala to na redukcję kosztów, a także zmniejszenie ilości substancji chemicznych w żywności i w samej glebie. -W przypadku  hydroponicznej uprawy bazylii udało się nam ograniczyć nawozy o 30% - dodaje Ewelina Wójcik, odpowiedzialna za badanie efektów opracowanej przez Nangatech technologii.

Od początku roku Nangatech współpracuje z rolnikami, aby w jak największym stopniu dopasować swoją technologię do ich potrzeb. Jednym z takich miejsc jest Gospodarstwo Ogrodnicze – Pomidory z Łęki, które specjalizuje się w uprawie pomidorów i ogórków szklarniowych. Jego właściciele - Monika i Wojciech Dorosz, testują GROW od kilku miesięcy.

-Możliwość współpracy z Nangatech bardzo nas ucieszyła. Od dawna poszukiwaliśmy rozwiązania, które pomogłoby nam zadbać o system korzeniowy naszych pomidorów. Przed zainstalowaniem GROW, w miesiącach letnich, poziom tlenu rozpuszczonego oscylował w granicach 4, maksymalnie 6 mg/l. Prowadziło to do wielu problemów. W ubiegłym roku mieliśmy np. trudności wynikające z suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidorów. Po podniesieniu poziomu tlenu w uprawie, nie zaobserwowaliśmy tej choroby. Poprawa jakości korzeni jest widoczna gołym okiem. Na ostateczny wynik dotyczący zwiększania plonów musimy poczekać do końca sezonu, ale wynik na poziomie kilkunastu procent byłby dla nas bardzo satysfakcjonujący - wyjaśniał Wojciech Dorosz.

Zastosowanie natleniania wody

Technologia natleniania wody za pomocą urządzeń GROW może być stosowana we wszystkich typach upraw posiadających system irygacji.  Choć nanotlen jest tematem żywo dyskutowanym w kręgach naukowych i wykorzystywanym w praktyce przez wielu rolników w Stanach Zjednoczonych i Holandii, to brzmi jeszcze dość zagadkowo dla wielu producentów.

Prostota działania technologii, ekologiczność i wymierne efekty jakie płyną z jej stosowania, mogą przekonać wielu rolników do tego, aby przyjrzeć się bliżej tej innowacji.