Jak ważny jest wysiew kwalifikowanego materiału siewnego nie trzeba nikogo przekonywać. Ale teoria rozmija się w naszym kraju z praktyką, ponieważ rolnicy nadal bardzo mało wysiewają takich sprawdzonych nasion. W tym roku po trudnych, deszczowych żniwach pojawiły się niepokój na rynku o plantacje nasienne. Czy ich jakość spełnia określone normy?

Zdaniem Rafała Mładanowicza, prezesa Krajowej Federacji Producentów Zbóż, problem dotyczy zwłaszcza tych małych firm nasiennych, które nie dysponują nowoczesnymi liniami technologicznymi. Inaczej sytuacja wyglądać może w dużych hodowlach.

Potwierdza to Bartosz Rudzki, który ocenia, że średnia zdolność kiełkowania w materiale siewnym żyta hybrydowego odmian KWS Lochow jest na poziomie 90 proc. - Nasza oferta rynkowa była pełna i zgodna z naszymi wcześniejszymi oczekiwaniami pod względem ilościowym, jaki i odmianowym. Aktualnie materiał siewny dwóch naszych odmian Balistic i Gonello już się skończył i w ofercie mamy Brasetto, Palazzo i Visello - dodaje Rudzki.