• W sezonie 2022 w ofercie odmian kukurydzy firmy IGP Polska pojawią się 4 nowości: odmiany Erwinga, Inception, Jam i Justy.
 • Odmianą szczególnie polecaną do uprawy na kiszonkę jest Codizouk.
 • Wśród odmian zalecanych na słabe stanowiska IGP Polska wymienia Codigip, Codeos i Vulpix.

Spotkanie z firmą IGP Polska odbyło się 10 września w Małocinie w województwie kujawsko-pomorskim. Podczas wydarzenia doradcy terenowi firmy przedstawili ofertę materiału siewnego kukurydzy odmian Premium oraz zademonstrowali, jak poszczególne odmiany prezentują się na poletkach doświadczalnych.


- W ofercie Premium nie ma odmian przypadkowych. W sezonie 2022 będzie to 15 odmian wyróżniających się najlepszą genetyką i bardzo dobrą jakością materiału siewnego – opowiadał Krzysztof Piłat, kierownik regionu Polska i Kraje Bałtyckie firmy IGP.


Podczas wizyty na kolekcji odmian doradcy terenowi zwrócili szczególną uwagę na nowości wśród odmian proponowanych przez IGP Polska. Należą do nich 4 odmiany:

 • Erwinga – odmiana dwukierunkowa, na kiszonkę oraz ziarno (FAO 230), przydatna również do uprawy na cele młynarskie. Plon suchego ziarna uzyskany w badaniach rozpoznawczych odmiany wyniósł 13,4 t/ha.
 • Inception – odmiana dwukierunkowa (FAO 250 na ziarno i kiszonkę). Przez doradców IGP polecana przede wszystkim do uprawy na ziarno ze względu na stosunkowo niewielką wysokość roślin. Wykazuje się dużą odpornością na wyleganie. Ziarno typu pośredniego z przewagą dent.
 • Justy – odmiana przeznaczona do uprawy na ziarno oraz kiszonkę (FAO 250). Charakteryzuje się wysokim potencjałem plonowania - plon suchego ziarna w zeszłorocznych badaniach rozpoznawczych wyniósł 13,8 t/ha.
 • Jam – odmiana dwukierunkowa, na ziarno (FAO 250) oraz kiszonkę (FAO 270). Ziarno typu pośredniego z przewagą dent. Odmiana o kolbie typu flex. W badaniach rozpoznawczych uzyskano plon 14,0 t/ha suchego ziarna.

Odmiana Justy to jedna z nowości na nadchodzący sezon (fot. JŚ-S).
Odmiana Justy to jedna z nowości na nadchodzący sezon (fot. JŚ-S).

Oprócz opisanych wyżej nowości firma IGP przybliżyła charakterystykę popularnych, znanych rolnikom i dostępnych wcześniej odmian z oferty Premium, m.in.:

 • Vulpix – odmiana dwukierunkowa (FAO 240 na ziarno oraz kiszonkę), mieszaniec dwuliniowy o wysokim potencjale plonowania, wynoszącym ok. 103% wzorca. Charakteryzuje się bardzo dobrym wigorem początkowym i silnym efektem stay-green. Polecana również na gleby lekkie. Ziarno typu pośredniego z przewagą dent, kolba typu flex.
 • Codeos – mieszaniec trójliniowy, odmiana przeznaczona do uprawy na ziarno (FAO 240), także na cele młynarskie do produkcji grysu. Odmiana nadająca się do uprawy na słabych stanowiskach, wybitnie odporna na suszę. Wyróżnia się silnym efektem stay-green. Ziarno z przewagą typu flint.
 • Kokuna – mieszaniec dwuliniowy, odmiana przeznaczona do uprawy na ziarno (FAO 250). W zeszłym roku rekord Polski w plonie ziarna został pobity właśnie z odmianą Kokuna. Polecana na średnie i dobre stanowiska, gdzie może zrealizować swój potencjał plonowania. Ziarno w 30% flint, 70% dent. Charakteryzuje się silnym efektem stay-green, dobrym wigorem początkowym, szybko oddaje wodę z ziarna.
 • Codigip – odmiana ziarnowa (FAO 260), mieszaniec dwuliniowy. Szczególnie polecana do uprawy na słabych glebach. Charakteryzuje się wysoką tolerancją na suszę.
 • Hardware – mieszaniec dwuliniowy przeznaczony do uprawy na ziarno oraz kiszonkę (FAO 260). Kolba typu flex, ziarno typu pośredniego z przewagą dent. Odmiana wyróżnia się dużą stabilnością plonowania niezależnie od regionu kraju.
 • Codizouk – odmiana dwukierunkowa, mieszaniec dwuliniowy do uprawy na ziarno (FAO 260) i kiszonkę (FAO 270). Polecana przede wszystkim do uprawy na kiszonkę. Dzięki dużej wysokości roślin pozwoliła na pobicie rekordu Polski w plonie świeżej masy kukurydzy. Może być przeznaczona do uprawy na słabych glebach.

Odmiana Codigip wyróżnia się wysoką tolerancją na suszę (fot. JŚ-S).
Odmiana Codigip wyróżnia się wysoką tolerancją na suszę (fot. JŚ-S).