Dofinansowanie pozwoliło na wyposażenie Działu Badań i Rozwoju w najnowocześniejszą aparaturę i urządzenia badawczo-pomiarowe. Jednym z takich urządzeń uruchomionym od lutego br. jest komora fitotronowa o powierzchni 21 m2, która umożliwia prowadzenie badań przez cały rok w ściśle kontrolowanych warunkach. Istnieje możliwość sterowania takich parametrów jak temperatura, wilgotność oraz naświetlenie.

W fitotronie badania mogą być prowadzone w zakresie temperatur od 4oC do  35 oC przy równomiernym rozkładzie zadanej temperatury wraz z automatyczną wymianą powietrza. Poziom wilgotności może być regulowany w przedziale od 40 do 95 proc. przy zadanej koncentracji CO2 poprzez układ dozowania gazu. Rośliny oświetlane są automatycznie lampami typu Led w cyklach dobowych i rocznych.

Komora fitotronowa wyposażona jest w automatyczny system nawadnia i nawożenia roślin metodą zalewową bądź kropelkową. Dodatkową opcją jest utrzymywanie wymaganego poziomu wilgotności gleby, gdzie zamontowane są czujniki wilgotności gleby.