W środę Sejm zajmie się drugim czytaniem zmian w ustawie o paszach. Komisja rolnictwa zaproponowała, by do końca 2012 roku można było w Polsce stosować pasze zawierające organizmy genetycznie modyfikowane (GMO). Komisja proponuje też, by zobowiązać producentów pasz do oznaczania tych z zawartością GMO. Jeśli ustawa nie zostanie zmieniona, zakaz wejdzie w życie 12 sierpnia br.

Koalicja opowiada się za ustawowym zakazem stosowania pasz GMO. Przypomina, że w 2006 r. Sejm, uchwalając zakaz stosowania pasz z GMO, dał 2 lata na wprowadzenie go w życie. W ocenie Koalicji to dość czasu, by firmy sprowadzające produkty z GMO i hodowcy zwierząt przygotowali się do zmian.

Podczas wtorkowej konferencji w Warszawie przedstawiciele Koalicji zwrócili uwagę, że nacisk lobby importerów pasz i hodowców zwierząt spowodował podjęcie przez rząd zmian w ustawie i przekazanie projektu do parlamentu.

Według przedstawicieli Koalicji, rząd i resort gospodarki przy podejmowaniu decyzji o konieczności wprowadzenia zmian do ustawy posługiwał się materiałami opracowanymi przez naukowców i ekspertów związanych z lobby firm biotechnologicznych, zainteresowanych rozpowszechnianiem technologii GMO w polskim rolnictwie.

Były to opinie sporządzone na zlecenie Izby Zbożowo Paszowej, Związku Producentów Pasz oraz Rady Gospodarki Żywnościowej - podaje koalicja.

Przeciwnicy GMO są zdania, że genetycznie modyfikowane rośliny niosą poważne ryzyko zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska naturalnego.

Według Koalicji, rząd i Sejm zamiast przedłużać możliwość stosowania pasz GMO, powinien zapewnić przestrzeganie zakazu i egzekwować go. Domaga się też zdemonopolizowania rynku paszowego w Polsce.

Zwolennicy moratorium podnoszą, że po wprowadzeniu zakazu koszty produkcji rolnej znacznie wzrosną - pasze modyfikowane są tańsze od tradycyjnych. Według nich, bardziej opłacałoby się wtedy sprowadzać żywność z zagranicy - również z innych krajów UE, gdzie będą niższe koszty produkcji i niższa cena żywności.

Ostrzegają, że Unia Europejska mogłaby ukarać Polskę za zakaz GMO i skierować przeciw nam pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Do Koalicji należą 234 organizacje i osoby prywatne - rolnicy, naukowcy, ekolodzy i konsumenci sprzeciwiający się GMO w Polsce.

Źródło: PAP