Mamy obecnie okres intensywnych prac w gospodarstwie, głównie siewów. Nie wszędzie są one prowadzone, gdyż rolnikom przeszkadza pogoda – opady deszczu. Ale mimo to farmerzy wybierają i kupują już materiał siewny ozimin.

- Dostępność kwalifikowanego materiału siewnego zbóż ozimych jest zróżnicowana w poszczególnych regionach. Tam gdzie opady deszczu były intensywne podczas zbiorów, jakość ziarna nie była satysfakcjonująca, co automatycznie przyczyniło się do dyskwalifikacji bądź zmniejszenia asortymentu materiału siewnego – mówi portalowi farmer.pl Leszek Chmielnicki, prezes Polskiej Izby Nasiennej.

Ceny są przeważnie zbliżone do tych z roku ubiegłego. Zdaniem PIN tyczy się to 80 proc. asortymentu nasion dostępnych na rynku. Wyjątek stanowi pszenżyto, które z natury jest bardziej narażone na porastanie, co często w tym roku miało miejsce. Część ziarna miała po prostu niższe parametry jakościowe, które dyskwalifikowały nasiona podczas kwalifikacji na materiał siewny. To automatycznie uszczupliło pulę dostępnych nasion.

- Mimo że teraz nasiona są dostępne i to praktycznie wszystkich poszukiwanych odmian to występuje tak duża dynamika, że może się to zmienić. Generalnie tylko ok. 17 proc. wysiewanych nasion stanowi kwalifikat, reszta pochodzi z samozaopatrzenia. W sytuacji, kiedy rolnicy zaobserwują słabą jakość swoich zbóż, wówczas mogą chętniej sięgać po materiał kwalifikowany – dodaje Chmielnicki.

Średnia cena 100 kg nasion pszenicy ozimej, według PIN, kształtuje się na poziomie 165-175 zł netto. Cena pszenżyta jest taka sama jak pszenicy. Nasiona żyta populacyjnego kosztują 80-90 zł za jednostkę siewną na pół ha (netto), hybrydowe krajowe – 210 zł za jednostkę siewną na pół ha (netto), a zagraniczne – 210-230 zł za jednostkę siewną na pół ha (netto). Z kolei jęczmień populacyjny kosztuje 150-160 zł netto/ 100 kg, a hybrydowy ok. 250 zł za jednostkę siewną na pół ha (netto).

Jak sytuacja wygląda w poszczególnych regionach? Ceny są zróżnicowane w zależności od odmiany, te nowsze są zwykle droższe i trudniej dostępne.

- W tym roku notujemy mniejsze zainteresowanie rolników materiałem siewnym, gdyż w ostatnich trzech latach wymienili oni dużo „kwalifikatu”. Zbiory w tym roku były dobre, podobnie jak i jakość dlatego też ceny zbóż się nie zmieniły – mówi w rozmowie z nami Krzysztof Łoniewski z działu handlowego Centrali Nasiennej w Zabłudowie na Podlasiu. Tam 100 kg nasion pszenicy (brutto) kosztuje 185 zł, pszenżyta – 175 zł, żyta – 170 zł, a jęczmienia 175 zł.

Nie wszędzie jednak zbiory były wykonane o czasie, a jakość ziarna również nie satysfakcjonowała.

W Centrali Nasiennej w Mogilnie w woj. kujawsko-pomorskim cena pszenicy brutto kształtuje się na poziomie 170 zł za 100 kg, pszenżyta – 165 zł/100 kg, żyta – 145 zł/100 kg lub 85-200 zł za jednostkę siewną, a jęczmienia populacyjnego ok. 160 zł/100 kg.

W Wielkopolsce w CN w Gostyniu jęczmień, pszenica i pszenżyto kosztuje średnio po 170 zł brutto za 100 kg, a jednostka siewna żyta populacyjnego – 90 zł.

W województwie warmińsko-mazurskim W CN w Nidzicy 100 kg nasiona pszenicy ozimej netto można kupić za ok. 180 zł, pszenżyta za 175 zł, żyta za 170 zł, a jęczmienia za 175 zł.