W sprzedaży jest "GOL - mieszanka sportowa", reklamowana jako "wolno rosnąca, odporna na deptanie". W jej składzie są zarówno trawy gazonowe, jak i pastewne: kostrzewa trzcinowa Eldorado (odmiana holenderska gazonowa), kostrzewa czerwona Leo (polska odmiana gazonowa), rajgras holenderski Motycki (trawa pastewna - krótkotrwała, przeznaczona do uprawy w polu), rajgras angielski Solen (odmiana pastewna), wiechlina łąkowa Opal (odmiana gazonowa szwedzka). Czy z takiej mieszanki wyrośnie odpowiedni trawnik? Raczej nie!

Rośliny odmian pastewnych, w przeciwieństwie do trawnikowych, są wysokie i dają zbyt duże przyrosty zielonej masy. Nie tworzą więc zwartej darni, mają mniejsze ulistnienie, a liście ich są szerokie. Dlatego nie zapewniają właściwego wyglądu trawnika, który, zwłaszcza przy rzadszym koszeniu, robi wrażenie przerzedzonego, bo przycięta jest ścierń zielonych pędów. Z odmian pastewnych nigdy nie uzyska się wymarzonego trawnika.

Wydaje się, że niektóre firmy bazujące na nasionach importowanych, których wybór odmian jest ogromny, nie zawsze wiedzą, co z tego bogactwa jest wartościowe w polskich warunkach. Dlatego przeważnie kierują się tylko niską ceną, co zwykle wiąże się z gorszą jakością nasion. A krajowe odmiany są z natury lepiej dostosowane do naszych warunków przyrodniczych. Dotyczy to zwłaszcza odmian rajgrasu angielskiego (życicy trwałej). Jedynie niektóre czołowe odmiany zagraniczne kostrzewy czerwonej przewyższają wartością użytkową w trawnikach odmiany rodzime.
Każdy gatunek trawy, a nawet odmiana, ma specyficzne wymagania glebowe i klimatyczne, inaczej rozwija się w różnych miejscach, gdzie zakładane są trawniki: w cieniu drzew lub budynków, w słońcu, na otwartym boisku. Dlatego tak ważny jest dobór gatunków i odmian traw w mieszankach, zależnie od przeznaczenia trawnika. Warto poznać te wymagania, a nie liczyć tylko na informację handlową firm.

Określone mieszanki traw gazonowych są najczęściej komponowane w oparciu o trzy (czasem cztery) gatunki traw, czyli życicę trwałą (rajgras angielski), kostrzewę czerwoną lub kostrzewę nitkowatą oraz wiechlinę łąkową, z odpowiednim, podanym użytkownikowi procentowym udziałem ich odmian. Muszą to być jednak odmiany gazonowe. Po opisie gatunków podano odmiany gazonowe, który są najczęściej wykorzystywane w mieszankach trawnikowych.

Życica trwała (rajgras angielski)
jest trawą niską, o silnie rozwiniętym systemie korzeniowym. Po zasiewie rozwija się bardzo szybko i już w pierwszym roku tworzy ładny, efektowny trawnik. Wymaga częstego koszenia, na wysokość 3 cm. Jest podstawowym gatunkiem na wszystkich rodzajach trawników intensywnie użytkowanych, zwłaszcza na boiskach sportowych. Wykazuje dużą wrażliwość na pleśń śniegową i niskie temperatury. Dlatego nie jest wysiewana sama w czystym siewie, lecz stosowana w mieszankach trawnikowych.
W mieszankach trawnikowych najczęściej wykorzystuje się następujące odmiany gazonowe: polskie - Stadion, Nira, Niga, Inka, Gazon, Stoper; zagraniczne - Taya, Danilo, Barball, Lisura, Barlow, Lorina, Troubadur, Loretta, które wyhodowane zostały specjalnie na gazony (a nie są pastewne).

Kostrzewa czerwona
jest stosowana na trawniki najwyższej jakości, intensywnie eksploatowane. Tworzy bardzo ładny, zwarty dywan, o bardzo dużej liczbie delikatnych, wąskich liści. Gatunek ten bardzo dobrze znosi częste i niskie koszenie, wyróżnia się też równomiernym odrostem w sezonie wegetacyjnym. Kostrzewa stosowana jest na tereny sportowe, trawniki dywanowe i ozdobne. Zalecana jest też na trawniki przydomowe i zieleńce wokół obiektów reprezentacyjnych.
Najczęściej wykorzystywane polskie odmiany gazonowe: Nimba, Leo, Areta, Jagna, Adio; zagraniczne: Pernille, Bargena, Barcrown, Reptus, Dawson, Estica, Koket, Olivia, Tamara, Lifalla, Enjoy, Darwin, Liprosa, Reptans.

Wiechlina łąkowa
Jest trawą niską, o silnych rozłogach, dobrze zimującą. Po zasiewie rozwija się wolno, zwłaszcza w mieszankach trawnikowych. Jest ważnym komponentem mieszanek, tworząc silną i zwartą darń. Najbardziej nadaje się na boiska sportowe, dobrze znosi wydeptywanie, częste i niskie koszenie. Nie lubi silnego zacienienia, dlatego w mieszankach trawnikowych typu "Park" nie powinno być jej więcej niż 10-20 proc.
Najczęściej wykorzystywane polskie odmiany gazonowe: Alicja, Gol, Bila, Ani, Nandu; zagraniczne: Conni, Parade, Nimbus, Barvictor, Barcelona, Baronie.

Kostrzewa owcza i różnolistna
nadają się na trawniki dekoracyjne jednogatunkowe, lecz najlepiej składające się z różnych odmian tego gatunku. Stosowane bywają także na trawniki ekstensywne, rzadziej koszone i nawożone. Są to trawy niskie, o bardzo wąskich (nitkowatych) liściach. Wolno odrastają po koszeniu. Odpowiednio pielęgnowane i niezbyt często koszone tworzą atrakcyjną darń. Zalecane na gleby słabsze (piaszczyste) w warunkach nasłonecznionych.
Najczęściej wykorzystywane polskie odmiany gazonowe: Sima, Espro, Witra, Niko, Noni, Mimi; zagraniczne: Bareppo, Barok, Ridu, Biljard, Jana, Valdina.


Czym się kierować przy wyborze i zakupie mieszanek trawnikowych?
  • Najbezpieczniej kupować mieszanki trawnikowe renomowanych, znanych firm.
  • Należy zwrócić uwagę na skład gatunkowy i odmianowy mieszanki, który powinien być podany na opakowaniu.
  • Trzeba wybierać materiał najwyższej jakości - o dobrej zdolności kiełkowania i bez zanieczyszczeń, wolny od chwastów.
  • Nigdy nie należy kierować się okazyjnymi cenami i ładnymi opakowaniami.
  • Przed zakupem trzeba zapoznać się z wymogami i właściwościami użytkowymi poszczególnych gatunków traw lub skorzystać z doradztwa (nawet w sklepie firmowym).
Zakup mieszanki trawnikowej w znanych firmach, które dbają o interes klienta, gwarantuje, że użyjemy produktu wysokiej jakości. Firmy takie oferują nasiona o wysokiej zdolności kiełkowania, czyste, wolne od chwastów i innych nasion. Jakość i proporcje odmian w mieszance są prawidłowe i odpowiadają rzeczywiście podanemu na opakowaniu i zamierzonemu celowi użytkowania trawnika.

Źródło: "Farmer" 04/2005