- Projekt uwzględnia postulaty rolników w zakresie rozszerzenia kręgu podmiotów zwolnionych z obowiązku zapłaty z tytułu korzystania z odstępstwa rolnego oraz poszerzenia katalogu gatunków podlegających odstępstwu. Zapewnia także rolnikom korzystającym z odstępstwa rolnego obniżenie kosztów związanych z realizacją ich zobowiązań wynikających z korzystania z tej instytucji - mówi farmer.pl Paweł Kochański - prezes Agencji Nasiennej, która została utworzona przez polskie hodowle roślin rolniczych, jako ich reprezentant w sprawach kontroli obrotu nasiennego. Jak dodaje Kochański, również hodowcy liczą, że projektowana nowelizacja przyniesie im korzyści w postaci dalszego zwiększenia aprobaty rolników dla wykonywania przez hodowców uprawnień wynikających z odstępstwa rolnego.
W projekcie zaproponowano, aby rolnicy posiadający grunty rolne o powierzchni do 25 ha (obecnie do 10 ha) mogli korzystać z odstępstwa rolnego bez uiszczania opłaty na rzecz hodowcy - z wyłączeniem rolników prowadzących uprawę ziemniaka. Natomiast farmerzy uprawiający ziemniaki będą mogli, jak dotychczas, korzystać z takiego przywileju w przypadku posiadania gruntów rolnych o powierzchni do 10 ha.
W założeniach przewidziano też poszerzenie katalogu gatunków roślin uprawnych podlegających odstępstwu rolnemu, mają to być takie gatunki jak: pszenica zwyczajna, żyto, jęczmień, pszenżyto, owies, kukurydza, rzepak, łubin żółty i wąskolistny, lucerna siewana, groch siewny, bobik, wyka siewna, pszenica twarda, rzepik, len zwyczajny (oleisty).
Komentarze