Nowo powstała firma to Pairwise Plants skupiać będzie się na technologii i narzędziach edycji genów (m.in. CRISPR/Cas9). Monsanto zapłaci 100 mln dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat na sfinansowanie badań nad narzędziami do edycji genów. Udział w finansowaniu (25 mln dolarów) mają także Monsanto Growth Ventures i Deerfield Management. Pairwise Plants zamierza zatrudnić ok. 100 osób w ciągu najbliższych dwóch lat.

Pairwise Plants będzie prowadzić badania nad narzędziami do zmian genomu w obrębie gatunku, w tym upraw rolniczych: kukurydzy, soi, pszenicy, bawełny i rzepaku - wyłącznie dla Monsanto. Badaniami obejmie także inne rośliny, m.in. owoce. Przy czym nowe produkty będą podlegały komercjalizacji firm partnerskich (Bayer AG jest nabywcą Monsano).

Jak informuje Reuters wśród założycieli Pairwise Plants jest prof. David Liu z Uniwersytetu Harvarda, który był pionierem nowej formy edycji genu. Dyrektorem generalnym od 1.04 br. zostanie Tom Adams – obecnie wiceprezes Monsanto ds. globalnej biotechnologii. Haven Baker, który obejmie stanowisko dyrektora ds. biznesowych wcześniej pracował dla firmy McDonald's Corp., dostawcy ziemniaków J.R. Simplot (z wrodzoną opornością na zarazę ziemniaka).

Nowy gracz na rynku światowym i współpraca firm przyspiesza wyścig pomiędzy podmiotami z branży, które dążą do opracowania nasion/ziaren roślin uprawnych za pomocą edycji genów - procesu, który według nich pozwala tworzyć produkty rolne nie będące GMO.

CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) to cząsteczki RNA, które precyzyjnie znajdują wyznaczone miejsce w genomie i doprowadzają tam odpowiedni enzym - Cas9. Białko Cas9 rozcina DNA we wskazanym miejscu i dzięki temu można aktywować/dezaktywować jakiś konkretny fragment DNA. W kolejnym etapie w wybrane miejsce DNA można wbudować jakiś inny – odpowiednio zaprojektowany fragment DNA. Odbywa się to na zasadzie cisgenezy, czyli korzystania z zasobów informacji genetycznej własnego organizmu. Nie są wprowadzane obce fragmenty DNA (transgeneza).