Nie od dziś wiadomo, że hodowla poszukuje nowych rozwiązań. Zespół badaczy z Uniwersytetu Queensland w Australii zainspirował się światłem wykorzystywanym przez NASA do pobudzania roślin do szybkiego wzrostu w kosmosie. Naukowcy postanowili je wykorzystać i opracować technikę, która pozwoli skrócić czas hodowli roślin.

Zamknięte komory z kontrolowanymi warunkami wyposażono w wysokoprężne lampy sodowe, które miały za zadanie „oszukać rośliny”. Sztucznie wydłużono fotoperiod do 22 godzinnego dnia, przyspieszono tempo rozwoju roślin i dojrzałości do zbioru. W ciągu roku uzyskano do sześciu pokoleń pszenicy jarej, pszenicy twardej, jęczmienia, ciecierzycy i grochu oraz cztery pokolenia rzepaku.

Technikę wykorzystano do wyhodowania nowej wysokobiałkowej odmiany pszenicy odpornej na porastanie ziarna w kłosie pomimo występujących opadów deszczu krótko przed żniwami. Australijski zespół współpracował z Dow AgroSciences nad stworzeniem nowej wysokobiałkowej odmiany pszenicy DS Faraday, która na rynek (Australia) wchodzi w tym roku.

Pożądane cechy: „uśpienie” ziarna w kłosie, odporność na rdze zostały z powodzeniem wdrożono już na wczesnych etapach selekcji. Choć pod względem jakościowym i plenności według wyników z lat 2015-16 odmiana zapowiada się obiecująco, to mimo wszystko jej twórcy pozostają pełni obaw co do zaburzeń fenotypu przy wykorzystaniu przez praktykę.

Australijski zespół uważa, że technika przedłużonego światła dziennego skróci czas hodowli także dla innych gatunków, w szczególności słonecznika, pieprzu i rzodkwi. Technika już pokazuje dobre wyniki z orzeszkami ziemnymi i grochem. Jednak raczej nie odniesie sukcesu w przypadku gatunków dnia krótkiego, np. kukurydzy. W przypadku gatunków dnia krótkiego można ją wykorzystać do optymalizacji wzrostu upraw i wpływu np. temperatury, obsady, nawadniania.

Zastosowanie dodatkowego oświetlenia w środowisku szklarniowym umożliwia szybkie generowanie cyklów rozmnożenia przy metodzie pojedynczych nasion (SSD) i potencjalną adaptację do różnych programów ulepszania gatunków na większą skalę. Naukowcy widzą potencjał w połączeniu metody przedłużonego światła dziennego z innymi nowoczesnymi technologiami hodowli roślin. Wyniki po 10-latach badań opublikowali w styczniowym (2018) czasopiśmie naukowym Nature Plants.