PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

"To złe zarządzanie szkodzi, a nie GMO”. Wywiad z farmerem z Argentyny

"To złe zarządzanie szkodzi, a nie GMO”. Wywiad z farmerem z Argentyny
Farma Davida w Argentynie. W tym kraju 99 proc. soi jest modyfikowane, podobnie 80 proc. kukurydzy. Fot. David Hughes

Autor:

Dodano:

Tagi:

– Uprawiam GMO od 20 lat, wyzwaniem jest dobre zarządzanie uprawami, a nie sama modyfikowana soja – mówi David Hughes, właściciel farmy w Argentynie o powierzchni 2 tysięcy hektarów. – Jeśli dobrze zarządzasz, to GMO jest jak każda inna uprawa, a soja poprawia zawartość azotu w glebie.Davidzie, w kraju wielkości Europy masz farmę o powierzchni 2 tysięcy hektarów. Co na niej uprawiasz?

Hoduję bydło i zboża. Na obszarze 1,2 tys. hektarów stosujemy płodozmian pszenicy, soi, kukurydzy i soi.

To nie są te same odmiany roślin, które znalazłabym w Polsce?

Cała soja i większość kukurydzy, którą uprawiam, jest modyfikowana genetycznie. Soja GMO trafiła do Argentyny w 1996 roku. By sprawdzić, czy się nadaje, zrobiliśmy testy polowe. W tym samym czasie próbowaliśmy wprowadzić na pola uprawę bezorkową.

I co się okazało – nasiona soi GMO idealnie pasowały do tej techniki. Są odporne na Roundup i pozwalają na lepszą kontrolę uprawy pszenicy. Gdy orzesz ziemi, nie masz wielu okazji by kontrolować wzrost pszenicy. Uprawa soi poprawia zawartość azotu w glebie i pozwala na lepszą kontrolę uprawy pszenicy.

>>> Czytaj też: Od 2019 roku będą dozwolone karmienie zwierząt paszami zawierającymi genetycznie zmodyfikowane organizmy

Uprawiacie też kukurydzę GMO

Tak, wiele lat później pojawiła się na rynku kukurydza odporna na Roundap i Bt kukurydza z genem bakterii Bacillus thuringensis. Dzięki temu genowi jej ziarno jest odporna na część szkodników. Taką kukurydzę siejemy obok soi, więc gdy pryskamy soję Roundapem i gdy kukurydza jest też odporna na Roundap, to ogranicza ilość chemikaliów stosowanych do upraw.

Czy taki rodzaj upraw nie spowodował wzrostu odporności chwastów albo szkodników?

Gdy siejemy kukurydzę GMO, 10 proc. upraw zasiewamy zwykłym ziarnem, nie modyfikowanym. Na pewno nie chcesz się pozbyć całej populacji szkodników. Zawsze któryś przeżyje i doprowadzimy do tego, że będą zupełnie odporne na opryski. Chcemy za to utrzymywać ich populację na niskim poziomie, który nie zaszkodzi nam finansowo. Różnorodność i płodozmian pozwala na zmniejszenie ilości toksycznych chemikaliów. Chemia w rolnictwie w Argentynie ma różne kolory, różnorodność pozwala nam na ograniczenie koloru czerwonego, najbardziej szkodliwego.

>>> Czytaj też: Rolnictwo przyszłości? Mięso bez zwierząt i odsalanie wody morskiej

Jak GMO trafiła do Argentyny? Naprawdę nie macie nic przeciwko?

Pierwsze nasiona GMO zostały zasiane w Stanach Zjednoczonych w 1995 roku, a już rok później trafiły do Argentyny. Nasz rząd zaczął się do tego przygotowywać już cztery lata wcześniej, zbudował trzystopniowy system akceptacji upraw GMO. Po pierwsze, nie może szkodzić zdrowiu człowieka, po drugie – nie może szkodzić środowisku. Dlatego nie mamy rzepaku GMO, ponieważ w Argentynie mamy rośliny, które genetycznie są bardzo podobne do rzepaku. Jeśli wprowadzilibyśmy modyfikowany rzepak, doprowadziłby do mieszanek z naszymi gatunkami. Po trzecie – nasi partnerzy handlujący zbożem muszą również zaakceptować dany produkt.

A co ze szkodliwością GMO, której tak obawiamy się w Europie?

Z tego co wiem, do tej pory żadne badania naukowe nie wykazały szkodliwości GMO. Myślę, że ważny jest fakt, że GMO jest w Argentynie częścią systemu upraw, płodozmianu, nie ma monokultury. Na farmie mamy jedną trzecią powierzchni obsianej soją, jedną trzecią obszaru kukurydzy i jedną trzecią – pszenicy. Te uprawy rotują i mamy bioróżnorodność.  

Jak patrzycie w Argentynie na nasze obawy? Dziwicie się temu czy nas rozumiecie?

Nie dziwię się, całkowicie to rozumiem. Uważam, że jeśli to nie jest szkodliwe, to człowiek ma prawo wyboru. Jeśli nie chcesz jeść bekonu, nie będę cię przekonywał, żebyś jadł mięso i mam nadzieję, że nie będziesz mnie zmuszać do tego, by unikać mięsa. Dobrze mieć wybór w swoim własnym kraju, nie chciałbym, by ktoś narzucał mi swoje pomysły.

Są kraje, które zdecydowały być wolne od GMO, jako część swojej strategii rozwoju. Zakładam, że to przeanalizowały i że w tych analizach wyszło im, że to będzie korzystne. Jeśli tak, w porządku.

>>> Czytaj też: Mładanowicz: Problem ze zbożem Ukrainy to GMO i pestycydy

Czy oznaczacie produkty na zawartość GMO?

Musiałbym dokładnie sprawdzić, ale nie sądzę. Na przykład, 99 proc. soi w Argentynie pochodzi z GMO, podobnie 80 proc. kukurydzy.

Czy wraz z uprawami GMO pojawiły się nowe wyzwania prawne?

Obecnie w Argentynie trwa dyskusja nad nowym prawem dotyczącym handlu nasionami. Według aktualnego prawa, rolnicy mogą zatrzymać nasiona GMO, by zasiać jeszcze raz. Uprawy GMO wywołują wiele kwestii prawnych, na przykład, jak płacić tantiemy firmom które prowadzą badania genetyczne.

Do tej pory rolnicy mają prawo zatrzymać ziarno. Muszą tylko poinformować, które ziarna zatrzymują. Uważam jednak, że to rozwiązanie musi się zmienić. Myślę też, że trzeba będzie płacić za pracę wykonywaną przez naukowców nad badaniami genetycznymi. Mamy więc dwa różne rodzaje prac, z jednej strony, pracę naukowców poprawiających genom roślin i z drugiej strony, producentów nasion GMO.

To znaczy, że według ciebie, rolnika, dodatkowe opłaty za korzystanie z ziaren są wskazane?

Tak, dlaczego nie, przecież to czyjaś praca, którą należy wynagrodzić. W Argentynie płacenie tantiemów to kwestia wyboru, ja płacę, ale część rolników zdecydowała nie płacić. Prawo nie jest precyzyjne pod tym względem.

Jak to możliwe, że płacenie tantiem może być dobrowolne?

Gdy Monsanto wprowadzało soję GMO do Argentyny, zamierzało zarabiać na sprzedaży Glifosatu, a nie upraw GMO, dlatego ich nie opatentowali. Kiedy już się zorientowali i chcieli tę soję opatentować, ona już była na rynku. Nie mogli więc opatentować, dlatego mamy na rynku soję odporną na Roundap, za którą nie płacimy tantiem. To był faktycznie duży błąd biznesowy Monsanto

Mogę w to uwierzyć

Teraz Monsanto wprowadza na rynek nową uprawę soi GMO, hybrydę, odporną na szkodniki. Jeśli zasieję ponownie nasiona hybrydy, będę miał rośliny o różnych wysokościach. Oczywiście, ten już jest opatentowany, więc trzeba będzie za nie płacić tantiemy.

Jakie jeszcze inne firmy sprzedają GMO w Argentynie?

Kukurydzę sprzedaje 4 czy 5 największych firm, Syngenta, Dupont, Monsanto i kilka innych.

Czy uprawy GMO mogą niszczyć glebę?

Nie, to co niszczy glebę, to złe zarządzanie. Monokultury i złe zarządzanie. Jeśli dobrze zarządzasz, to GMO jest jak każda inna uprawa. Soja poprawia zawartość azotu w glebie, uważam, że w ten sposób podnosimy jej zasobność o 50-60 kg azotu na hektar. Dzięki soi muszę stosować mniej nawozów przed zasianiem kolejnych upraw.

Płodozmian z kolei przerywa cykl biologiczny rozwoju różnych chorób i szkodników. Uprawiam GMO od 20 lat, wyzwaniem jest dobre zarządzanie uprawami, a nie modyfikowana soja czy kukurydza.

Kiedy zdecydowaliście, żeby wprowadzić uprawy GMO?

Zrobiliśmy doświadczenia polowe. One wskazały, że GMO może poprawić cały system upraw. Gdy to ustaliliśmy, przeszliśmy w 100 procentach na uprawy GMO soi.

W Argentynie rolnicy mają podobno ciekawy sposób na współpracę?

Tak, musimy być zgrani, ponieważ rolnictwo w Argentynie nie dostaje żadnych dotacji ze strony państwa. Mamy system rolniczych okrągłych stołów, cyklicznych spotkań rolników. Sam pomysł został skopiowany z organizacji CETA we Francji w latach 50. Francuzi stworzyli maksymalnie 10-osobowe grupy rolników, którzy spotykali się co miesiąc na swoich farmach, omawiali różne sprawy. Porównywali produkcję i zarządzanie farmami, wspólnie rozwiązywali problemy.

I jak to wygląda dziś w Argentynie?

Dziś w Argentynie działa ponad 200 grup rolników, z różnych branży – zajmujących się uprawą zbóż, hodowlą krów, produkcją mleka. Robią wspólnie doświadczenia polowe. Takie grupy mogą więcej, stać ich wspólnie na więcej, na przykład badają zastosowanie nawozów, zlecają przeprowadzanie badania uniwersytetom i zewnętrznym ekspertom. Musimy rozumieć, co robimy na polach, a te grupy pozwalają na wymianę ogromnej ilości informacji.

Czy taka współpraca z innymi i z ekspertami dużo kosztuje?

To zależy. Jeśli nie wykorzystujesz informacji, to bardzo kosztowne. Jeśli wykorzystujesz te informacje, to ta współpraca wychodzi bardzo tanio. Jak mówiłem, w Argentynie nie dostajemy żadnych subsydiów na rolnictwo. Za badania również płacimy sami.

Dziękuję za rozmowę

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • jarki 2017-01-31 10:07:44
  @świadomy
  A ty poczytaj sobie o rolnikach uprawiających tą bawełnę
  Dowiedz się jakie napotkali problemy świetny przykład to Indie

  Jeśli chodzi o materiał siewny to nawet szkoda słów żeby ci tłumaczyć bo nic NIE rozumiesz
 • świadomy 2017-01-31 09:38:42
  hoł@ poczytaj sobie w czym chodzisz, tzn. z czego masz ubrania i zobaczysz, że nosisz bawełnę gmo i jakoś ją znosisz, prawda. Zauważyłeś różnicę, nie, więc po co przepłacać. Co do smogu to problem jest w zimie kiedy uruchamiane są piece w domostwach szczególnie wsie i małe miasta. Syf aż piecze nos, wiem co mówię i nie oglądam tvn. Zawsze jak jest temat gmo to aktywiści anty-gmo są na straży. Zróbcie protest przez Min Zdrowia żeby wycofać leki produkowane przez GMO. Nie chcesz nie kupuj daj wybór innym. Prawo w Polsce jest już takie jak nie wiesz, że rolnicy są zobowiązani do zakupu kwalifikowanego materiału siewnego. Duże gospodarstwa tak robią a mały rolnik nie ma prawa bytu na rynku, więc niech przejdzie do eko-rolnictwa i się nie męczy.
 • hoł 2017-01-30 22:03:25
  świadomy@ Weź ty nie używaj tego niku ,bo tylko umniejszasz jego znaczenie . Jak można wierzyć w te bajeczki o smogu ? Nie było i nagle się pojawił taaajemniczy smok ludzie weście wy zmądrzejcie i nie oglądajcie tvn-u gdyż i tak macie wystarczająco poszatkowane mózgi. Gmo to syf i nie powinno absolutnie się tego wpuszczać wręczy przeciwnie walczyć z tym jak można. W Polsce chłop kwalifikowanego nie sieje tylko idzie na rynek i kupuje w workach od innego chłopa ,bo taniej ,a gmo będzie siał weźcie wy się nie pogrążacie. Tu chodzi o biznes, biznes i jeszcze raz sprzedaż.
 • świadomy 2017-01-30 12:30:59
  W Polsce "tradycyjne" odmiany roślin jak kukurydza, pszenica itd też się opryskuje herbicydami czy insektycydami. To nie jest problem GMO tylko systemu produkcji. Niestety wielkotowarowa upraw bez takiej ochrony nie pociągnie za długo lub wogóle nic z tego nie będzie. Piszcie dalej bajki że nasze polskie takie zdrowe bo nasze. Smog też nasz i truje nas najbardziej w Europie. Nie jeden "ekorolnik" z drugim spala opony w piecu i mu to nie przeszkadza a czepia się innych.
 • bbb 2017-01-29 22:27:55
  Aleksandro, już widze jak się tym GMO zajadasz :)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.227.97.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
GŁÓWNY PARTNER SERWISUpartner serwisu

PARTNERZY SERWISU
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.